بریتانیا به گروهی از جوانان ارکستر افغان مقیم پرتگال را ویزا نداد

رسانه‌های بریتانیایی گزارش داده‌اند که وزارت امور داخله این کشور از دادن ویزا برای یک گروه از جوانان ارکستر افغان مقیم پرتگال، خودداری کرده است.

احمد سرمست، مدیر این گروه روز دوشنبه، ۱۴ حوت این تصمیم دولت بریتانیا را «دلخراش» توصیف کرد.

به گزارش کابل‌۲۴؛ وزارت امور داخله این کشور معلومات ارایه شده در مورد اعضای این گروه را مبهم خوانده است.

بربنیاد گزارش روزنامه گاردین، سرمست گفته است که گروه او متشکل از ۴۷ نوازنده تبعیدی بین ۱۴ تا ۲۲ ساله، از ماه‌ها به این‌سو برای اشتراک در نمایشی در لندن تلاش کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: «این گروه برای تکمیل این نمایش فوق‌العاده به‌نام شکستن سکوت از دریافت ویزا برای ورود به بریتانیا محروم شده است. ما از زمانی که افغانستان را ترک کردیم، در سراسر جهان اجرا داشته‌ایم، اما هرگز با این محدودیت روبه‌رو نشدیم.»

سرمست تصریح کرد که پس از تبعید این نوازندگان از کشور، آنان در سویس، فرانسه، ایتالیا و آلمان در میان نوازندگان سایر کشورها آزادانه اجرا کرده‌اند.

یکی از جدیدترین کنسرت‌ این گروه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در جینوا بود.

به گفته سرمست، پس از فرار از افغانستان به قطر، اعضای این گروه اکنون در پرتگال به‌سر می‌برند، جایی که به آنان حقوق پناهندگی داده شده است و در مکاتب موسیقی این کشور در حال آموزش هستند.

با باور وی، بریتانیا با این تصمیمش فرصت را از این نوازندگان جوان برای افزایش آگاهی از طریق موسیقی سلب کرد.

سخنگوی مرکز ساوت بنک نیز با تایید این خبر گفت: «ما بسیار ناامیدیم که ارکستر جوانان افغانستان موفق به دریافت ویزا نشد و این بر تور بریتانیا، از جمله اجرای برنامه در سالن ملکه الیزابت مرکز ساوت بانک، تاثیر می‌گذارد.»

او از وزارت داخله بریتانیا خواست که در تصمیم خود تجدید نظر کند.

گفتنی است که این ارکستر بخشی از انستیتوت ملی موسیقی افغانستان است که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *