مکاتب بریتانیا استفاده از نرم افزار تشخیص چهره را آغاز کردند

گروهی از مکاتب اسکاتلند از روز دوشنبه استفاده از نرم افزار تشخیص چهره را برای تایید هویت کودکان در هنگام پرداخت هزینه وعده‌های غذا در مدرسه آغاز کردند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورو نیوز، ۹ مکتب در ایرشایر شمالی گفته‌اند که استفاده از این فناوری، سریع‌تر و بهداشتی‌تر از پرداخت پول غذا با کارت یا اسکن کردن اثر انگشت است.

این مکاتب با فرستادن متنی، علت استفاده از این روش را برای والدین دانش آموزان اینگونه توضیح داده‌اند: «به کمک نرم افزار تشخیص چهره، دانش آموزان به سادگی وعده غذایی خود را انتخاب می‌کنند، به دوربین نگاه می‌کنند و می‌روند. این کار سرویس‌دهی در سالن‌های غذای مدارس را سریع‌تر می‌کند و در عین حال از هرگونه تماس برای پرداخت بهای غذا نیز جلوگیری خواهد شد.»

به گفته دیوید سوانستون، مدیر عامل شرکت CRB Cunninghams که مجری این طرح در مدارس اسکاتلند است «با این روش، متوسط زمانی که هر دانش آموز برای پرداخت بهای وعده عذایی خود صرف می‌کند ۵ ثانیه است».

او می‌افزاید: «در یک مکتب متوسطه شما حدود ۲۵ دقیقه فرصت دارید تا به حدود ۱۰۰۰ دانش آموز سرویس بدهید. بنابراین ما نیاز به روشی برای افزایش سرعت در محل فروش غذا داریم.»

بر اساس گزارش شورای منطقه‌ای ایرشایر شمالی ۹۷ درصد از دانش آموزان یا والدین آنها با استفاده از نرم افزار تشخیص چهره در مدارس موافقت کرده‌اند.

البته در این مدارس از یک سیستم انتخابی استفاده می‌شود به این معنی که در صورت مخالفت والدین، از روش‌های جایگزین از جمله استفاده از یک کد رمز برای پرداخت هزینه غذای دانش آموزان استفاده خواهد شد.

داده‌های بیومتریک دانش آموزانی که توسط این نرم افزار جمع آوری و به صورت رمزگذاری ذخیره شده نیز پس از آنکه دانش آموزان مدرسه را ترک کردند، حذف می‌شوند.

انتقادها به استفاده از نرم افزار تشخیص چهره
گروه بریتانیایی «Big Brother Watch»» که یک سازمان غیرانتفاغی در موضوع دفاع از حقوق مدنی و حریم خصوصی است، استفاده از این فناوری در مدارس را غیر ضروری می‌داند.

سیلکی کارلو از اعضای این گروه می‌گوید: «این کار به معنای عادی سازی استفاده سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک آنهم برای چیزهایی پیش پا افتاده است. برای تهیه ناهار دانش آموزان نیازی نیست به روشهای کنترل فرودگاهی روی بیاوریم.»

در امریکا سال است که به منظور تامین امنیت، فناوری‌های تشخیص چهره در مدارس نصب شده‌اند.

در متروی مسکو نیز سیستم تشخیص چهره افراد نصب است و این ترس را بوجود آورده که از این فناوری برای شناسایی معترضان و مخالفان سیاسی دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری استفاده شود.

در اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا در اوایل ماه اکتبر خواستار ممنوعیت استفاده از این فناوری در فضاهای عمومی و همچنین وضع محدودیت‌های شدید برای پلیس در استفاده از هوش مصنوعی شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *