بانک مرکزی: بخشی از مشکلات بانک‌داری را حل کردیم حل

بانک مرکزی طالبان می‌گوید بخشی از مشکلات بانک‌داری در کشور حل شده و برای ایجاد سهولت‌های بیش‌تر تلاش جریان دارد.

به گزارش کبابل۲۴،  این در حالی است که ارزش پول افغانی به طرزی بی‌سابقه در حال سقوط است.دفتر مطبوعاتی بانک مرکزی، امروز (یکشنبه، ۲۳ عقرب) در اعلامیه‌ای گفته‌است که رهبری این بانک جلسات متعددی با بانک‌های خصوصی داشته و تلاش می‌کند تا سهولت‌های بیش‌تری را برای مردم و بازرگانان در بخش اخذ پول از بانک‌ها ایجاد کنند.

در این اعلامیه آمده‌است که به‌زودی سایر مشکلات نیز حل خواهد شد.

مشکل عمده بانک‌داری در افغانستان بحران نقدینگی است. مردم برای اخذ پول نقد روزها و ساعت‌ها پشت دروازه‌های بانک‌ها انتظار می‌کشند.

به دنبال سقوط دولت و تسلط طالبان، حدود ۹ میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان مسدود شد.

در همین حال ارزش پول ملی افغانستان همچنان در حال کاهش است.

براساس آخرین نرخ، بهای یک دالر امریکایی به ۹۵ افغانی رسیده‌است.

این بلندترین نرخ طی دو دهه اخیر است.

در روزهای آخر دولت نرخ بهای دالر امریکایی به ۹۳ افغانی رسیده‌‌بود؛ اما دوباره اندکی کاهش یافت و در روزهای گذشته بین ۹۰ تا ۹۲ افغانی بود.

افزایش ارزش دالر در برابر افغانی به صورت مستقیم روی زندگی و قدرت خرید مردم تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود که نرخ مواد اولیه مورد ضرورت آن‌ها در بازار افزایش پیدا کند؛ چرا که واردات مواد اولیه با دالر انجام می‌شود‌. این در حالی است که فقر و گرسنگی هم در حال گسترش است.

پیش از این،بانک مرکزی از مردم، ادارات، مؤسسات دولتی و خصوصی خواسته است که در قراردادها و دیگر معاملات پولی و دادوستدهای اقتصادی از پول افغانی استفاده کنند.

هدف از این خواست بانک مرکزی، رشد اقتصادی افغانستان گفته شده است.

این درحالی است که در طی دست‌کم یک ماه اخیر که طالبان بر افغانستان مسلط شده‌اند، پول افغانی به‌گونه‌ی کم‌پیشینه‌ای در برابر دالر سقوط کرده است.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *