چین عبور کشتی‌های جنگی و امریکا از تنگه تایوان را محکوم کرد

ارتش چین روز یکشنبه، ایالات متحده و کانادا را به دلیل عبور کشتی‌های جنگی خود در تنگه تایوان محکوم و این کشوها را متهم کرد که صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورو نیوز،چین ادعا می‌کند تایوان بخشی از قلمرو این کشور است و استقلال این منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد. نیروی هوایی چین طی یکسال گذشته پروازهای بسیاری را در منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان انجام داده تا از این طریق به تایپه این پیام را برساند که استقلال این منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد. اتفاقی که همواره نارضایتی تایوان را به همراه داشته است.

در ۴ روز ابتدایی ماه اکتبر، چین حدود ۱۵۰ جنگنده خود را به منطقه اعزام کرد و باعث شد تنش‌های میان پکن و تایپه بیش از پیش جدی شود. اقدامات چین نگرانی‌های بین‌المللی را از احتمال حمله چین به تایوان را به همراه داشته است. وزارت دفاع تایوان روز یکشنبه اعلام کرد که سه هواپیمای چینی از جمله دو جنگنده جی-۱۶ و یک هواپیمای ضد زیردریایی در منطقه پدافندی این جزیره پرواز کردند.

کشتی‌های نیروی دریایی امریکا تقریباً هر ماه از این تنگه عبور می‌کنند. متحدان ایالات متحده نیز همچون بریتانیا گاهی کشتی‌هایی را به این منطقه اعزام می‌کنند.

روزهای پنجشنبه و جمعه، ارتش امریکا ناوشکن موشکی هدایت شوند خود را از طریق آبراه باریکی که تایوان را از همسایه خود چین جدا می‌کند به حرکت در آورد. در بیانیه‌ای که ارتش امریکا در این خصوص منتشر کرده آمده است: «عبور این ناوشکن‌ها از تنگه تایوان نشان‌دهنده تعهد ما، متحدان و شرکای ما به یک منطقه آزاد در اقیانوس هند و آرام است.»

مقر فرماندهی جنوب ارتش چین نیز در پاسخ گفته است که نیروهای این کشور عبور و عبور کشتی‌های امریکا و کانادایی را زیر نظر داشته‌اند. در بیانیه‌ای که این نهاد نظامی چین در این خصوص منتشر کرده آمده است: «ایالات متحده و کانادا برای تحریک و دامن زدن به تنش‌ها به این منطقه آمده‌اند و اقدامات آنها، صلح و ثبات تنگه تایوان را به طور جدی به خطر انداخته‌است.»

در ادامه این بیانیه همچنین ارتش چین با اشاره به اینکه «تایوان بخشی از قلمرو چین است» تاکید کرده که نیروهای این کشور همواره از هوشیاری بالایی برخوردارند و با تهدیدها و تحریکات به صورت قاطعانه مقابله می‌کنند.

اقدامات تنش‌زای چین در اوایل ماه اکتبر نگرانی شدید مقام‌های تایوانی را به همراه داشت تا جایی که رهبران این کشور از قریب‌القوع بودن حمله پکن به تایپه خبر داده بودند. با این حال مقام‌های تایوانی می‌گویند در صورتی که چین اقدام به حمله نظامی به تایوان کند، با مقاومت سرسختانه تایوانی‌ها رو به رو خواهد شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *