کلمبیا: به دلیل «نسل‌کشی اسرائيل در غزه» روابط دیپلماتیک با تل‌آویو را قطع می‌کنیم

گوستاوو پترو، رئیس جمهوری کلمبیا روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل به دلیل آنچه وی «نسل‌کشی» در غزه خواند، قطع خواهد کرد.

رئیس جمهوری کلمبیا ضمن اعلام این مطلب رهبر سیاسی کنونی اسرائیل را به دلیل کشتار غیرنظامیان در غزه «نسل‌کش» توصیف کرد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، پترو، منتقد سرسخت جنگ اسرائيل علیه حماس، روز چهارشنبه طی سخنانی در جریان مراسم روز جهانی کارگر ضمن اشاره ضمنی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل گفت: «روز (پنجشنبه) روابط دیپلماتیک با دولت اسرائیل به دلیل داشتن رئیسی نسل‌کش قطع خواهد شد.»

آقای پترو همواره نسبت به تهاجم نظامی اسرائیل به غزه که در واکنش به حمله هفت اکتبرحماس صورت گرفت موضعی انتقادی داشته است.

وی پیش‌تر در ماه اکتبر، تنها چند روز پس از آغاز حمله اسرائيل به غزه، به شدت نسبت به این رویارویی نظامی انتقاد کرده بود.

این حمله پس از اقدام بی‌سابقه حماس در تهاجم به جنوب اسرائیل انجام شد که طبق آمار ارائه شده از سوی مقامات اسرائیلی به کشته شدن حدود ۱۱۷۰ نفر، عمدتاً غیرنظامی، منجر شد.

رئیس جمهوری کلمبیا در همان زمان، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را به استفاده از لحنی برای توصیف مردم غزه شبیه به آنچه نازی‌ها در مورد یهودیان به کار می‌بردند، متهم کرد.

این اظهارات واکنش شدید تل‌‌آویو را به همراه داشت و سبب شد تا اسرائیل که یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات برای ارتش کلمبیا است اقدام به «توقف صادرات محصولات امنیتی» خود به این کشور کند.

در پی این اظهارات همچنین سفیر کلمبیا از سوی وزارت خارجه اسرائیل احضار شد و مقامات اسرائیلی گوستاوو پترورا به «حمایت از جنایات انجام شده توسط تروریست‌های حماس و دامن زدن به یهودی ستیزی» متهم کردند.

بوگوتا نیز در اقدامی متقابل از فرستاده اسرائیل خواست تا خاک این کشور آمریکایی جنوبی را ترک کند.

پای آلمان هم بر سر «نسل‌کشی» در نوار غزه به دیوان بین‌المللی دادگستری کشیده شد

پترو، اولین رئیس جمهور چپ‌گرای کلمبیا، با اشاره به وقایع اخیر در غزه، نگرانی خود را از احیای احتمالی نازیسم در سیاست بین‌الملل ابراز کرده است.

او در سخنرانی اخیر خود گفت: «مردم معتقد به دموکراسی نمی‌توانند اجازه دهند که نازیسم دوباره در سیاست بین‌الملل احیاء شود.»

او ماه فبروری گذشته پس از کشته شدن ده‌ها نفر در پی حمله اسرائیل به غیرنظامیان در جریان توزیع کمک‌های غذایی توسط یک کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه در سرزمین‌های فلسطینی، خریدهای تسلیحاتی از اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد و از این حمله به عنوان «نسل‌کشی» و رویدادی که «یادآور هولوکاست است»، نام برد.

نیروهای مسلح کلمبیا که چندین دهه درگیر نبرد با چریک‌های چپ‌گرا، شبه نظامیان راست‌گرا و کارتل‌های مواد مخدر بودند، از سلاح‌ ها و هواپیماهای ساخت اسرائیل استفاده می‌کنند.

این کشور از دیر باز همواره سابقه روابط دیپلماتیک و نظامی قوی و مستحکم با اسرائیل و ایالات متحده داشته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *