دانمارک: تمام توپخانه خود را به اوکراین منتقل می‌کنیم

نخست‌وزیر دانمارک می‌گوید این کشور و اتحادیه اروپا خود را متعهد به تجهیز تسلیحاتی اوکراین می‌داند.

نخست‌وزیر دانمارک در موضع‌گیری جنگ‌طلبانه گفت تجهیز نظامی اوکراین ادامه خواهد داشت.

به گزارش کابل۲۴، «مته فردریکسن» نخست وزیر دانمارک در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که دانمارک تمام توپخانه خود را به اوکراین منتقل خواهد کرد.

نخست وزیر دانمارک اعلام کرد: اگر از اوکراینی‌ها سوال کنید، آن‌ها اکنون از ما مهمات می‌خواهند، در حال حاضر توپخانه. از طرف دانمارک (می‌گویم) ما تصمیم گرفتیم که کل توپخانه خود را به اوکراین اهدا کنیم.

فردریکسن یادآور شد که با وجود مشکلات مربوط به تولید تسلیحات نظامی، کپنهاگ و بروکسل به طور کلی تسلیحات کافی برای تجهیز نظامی مورد نیاز اوکراین، را در اختیار دارند.

این روز‌ها کی یف به طور فزاینده‌ای از کمبود پرسنل و مهمات در خط مقدم جنگ می‌گوید و از حامیان غربی خود خواسته برای تامین مالی و تسلیحات بیشتر اقدام کنند.

با این حال، اتحادیه اروپا هنوز بسته کمکی بعدی خود را نهایی نکرده است. بنا به تعهد قبلی اتحادیه اروپا، یک میلیون گلوله توپخانه باید تا مارس سال جاری به اوکراین تحویل می‌شود، اما این تعهد محقق نشده است.

روسیه روز یکشنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) اعلام کرد که پس از عقب راندن اوکراینی‌ها از آودیئیفکا، اکنون کنترل این شهر را در اختیار دارد، اما بعد از این نبرد که یکی از شدیدترین نبردها از آغاز جنگ تاکنون بوده، برخی از نیروهای اوکراینی هنوز در کارخانه بزرگ کک‌ سازی این شهر گرفتار شده‌اند.

این کارخانه متروکه در دوران شوروی سابق ساخته شده و زمانی یکی از بزرگترین کارخانه‌های اروپا بوده است.

اکنون تقریباً دو سال از روزی می‌گذرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با دستور حمله به اوکراین، جنگی تمام عیار را آغاز کرد و سقوط آودیئیفکا بزرگترین دستاورد روسیه از زمان تصرف شهر باهموت در ماه می ۲۰۲۳ در جریان این جنگ خونین بوده است.

وزارت دفاع روسیه گفت که نیروهای این کشور از میانه خط مقدم هزار کیلومتری، در حوالی آودیئیفکا  ۸.۶ کیلومتر به درون خاک اوکراین پیشروی کرده‌اند.

نیروهای روسی نبرد شهری مرگباری را انجام دادند که منجر به ویرانی کامل این شهر خالی از سکنه شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *