دیکارلو: امیدواریم تعامل در نشست دوحه سبب ایجاد جامعه باز در افغانستان شود

روزماری دیکارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، در سخنرانی‌ پایانی نشست سوم دوحه گفته است که تعامل با ا.ا ادامه خواهد یافت و نسبت به برآیند این نشست برای ایجاد جامعه باز در افغانستان ابراز امیدواری کرد.

کابل ۲۴: روزماری دیکارلو؛ شام روز دوشنبه، ۱۱ سرطان، به خبرنگاران گفت که امیدوار است حضور نمایندگان ویژه در نشست و تعاملی که با ا.ا صورت گرفت، بتواند سبب ایجاد یک جامعه بازتر و فراگیرتر از لحاظ حکومت‌داری و از لحاظ مشارکت جامعه مدنی در افغانستان شود.

معاون دبیر کل، این نشست را سازنده خوانده و تأکید کرده‌است که به این تعامل با (طالبان) ادامه می‌دهد.

او همچنان افزوده است: «سازمان ملل نقش‌اش را در رابطه به زنان، جامعه مدنی و اقلیت‌های افغانستان به هیچ‌وجه کاهش نخواهد داد.»

دیکارلو خاطرنشان کرد که نمایندگان کشورهای اشتراک‌کننده رفع ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران را به عنوان خواست درجه اول با جانب افغانستان مطرح کردند.

او ممنوعیت آموزش، تحصیل و کار دختران و زنان را به معنای به تأخیر انداختن توسعه افغانستان عنوان کرد.

رزماری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل در کنفراس خبری گفت: «انتظار نداشته باشید سازمان ملل می‌تواند مشکل ‎افغانستان را حل کند، هیچکس نمیداند چه قرار است اتفاق بیفتد.»

ذبیح الله مجاهد در نشست دوحه گفت که اختلافات در مورد سیاست‌ها طبیعی است و باید تحریم‌ها لغو شود.

هیات امارت اسلامی در نشست سوم دوحه در باره افغانستان تاکید کرده که اختلافات میان کشورها در مورد سیاست‌های یکدیگر طبیعی است، و جامعه بین المللی باید تحریم‌های اعمال شده بر افغانستان را لغو کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست و رییس هیئت افغانستان با انتشار بیانیه‌ای کوتاه در صفحه ایکس گفته است که در روز دوم این نشست وعده برداشته شدن محدودیت‌های بانکی و اقتصادی کشور داده شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نشست دو روزه دوحه شام امروز پایان یافت، نشستی که موضوعات مورد علاقه جانب افغانستان در آن بحث شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *