اردوغان: اسرائیل دولت تروریستی است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اسرائیل را «یک دولت تروریستی» خواند که مرتکب «جنایات جنگی و نقض قوانین بین‌المللی» در نوار غزه شده است.

به گزارش کابل ۲۴؛ آقای اردوغان در پارلمان ترکیه بار دیگر گفت که حماس یک «سازمان تروریستی» نیست بلکه یک نهاد سیاسی منتخب فلسطینی‌ها است.

او در ادامه وعده داد ترکیه در صحنه بین‌المللی اقداماتی را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که شهرک‌نشینان اسرائیلی که در جریان خشونت‌ها در کرانه باختری نقش داشته‌اند، به عنوان «تروریست» شناخته شوند.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه همچنین از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواست اعلام کند که آیا اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد یا خیر. او در ادامه افزود:«مهم نیست که چه داری، تو رفتنی هستی.»

اردوغان پیش از این گفته بود که سفر از قبل برنامه‌ریزی شده‌ خود به اسرائیل را لغو کرده و تا آنجا پیش رفت که گفت آنکارا ممکن است در واکنش به جنگ غزه «در صورت لزوم به روش‌های نظامی» متوسل شود.

او افزود: «حماس یک سازمان تروریستی نیست بلکه گروهی متشکل از جنگجویان آزادی‌خواه و مجاهد است که برای محافظت از سرزمین و مردم‌شان وارد نبرد شده‌اند.»

آقای اردوغان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به «سو‌ء استفاده» از حسن نیت ترکیه متهم کرد و گفت که اگر جنگ نمی‌شد، روابط دو طرف به سمت بهتری می‌رفت

روابط ترکیه و اسرائیل بعد از سال‌ها تنش، در ماه‌های اخیر رو به بهبود گذاشته بود، اما اظهارات تازه اردوغان این پرسش را مطرح کرده که آیا روند بهبود روابط در این شرایط بحرانی ادامه خواهد یافت یا نه.

بااین حال، بااین حجمی از حملات تند لفظی اردوغان به اسرائیل بعید به نظر می‌رسد که روابط این کشور در کوتاه مدت ترمیم و بازسازي شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *