خاشقچی؛ فرانسه شهروند عربستان را آزاد کرد

دادستانی فرانسه از آزادی شهروند سعودی که روز گذشته به ظن ارتباط با پرونده روزنامه‌نگار منتقد سعودی در پاریس بازداشت شده بود، خبر داد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از العربیه، دادستانی فرانسه از آزادی «خالد العتیبی» شهروند سعودی که روز گذشته به ظن ارتباط با پرونده «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در پاریس بازداشت شده بود، خبر داد.

سفارت عربستان در فرانسه نیز روز گذشته اعلام کرده بود که این شهروند سعودی به اشتباه در فرانسه بازداشت شده است. وی پس از آزادی، خاک فرانسه را به مقصد کشورش ترک کرده است.

آزادی العتیبی پس از آن صورت گرفت که سفارت عربستام در پاریس روز گذشته از مقام‌های فرانسوی خواسته بود، او را «فوراً» آزاد کنند.

رمی هایتس، دادستان پاریس روز چهارشنبه هشت دسامبر (۱۷ قوس گفت فردی که روز گذشته به ظن دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی بازداشت شده بود، آزاد شد. این نهاد گفت که فرد بازداشت شده، مظنون تحت تعقیب ترکیه نیست.

آقای هایتس در بیانیه‌ای گفت: «این فرد بر اساس حکم بازداشت بین‌المللی صادر شده از سوی مقامات قضایی ترکیه در تاریخ پنج نوامبر ۲۰۱۸ در ارتباط با قتل جمال خاشقجی بازداشت شد.»

وی افزود: «با بررسی دقیق هویت این فرد، مشخص شد که حکم صادره شامل حال وی نمی‌شود بنابراین او آزاد شد.»

فردی با نام خالد العتیبی، روز گذشته هنگام عبور از بخش کنترل فرودگاه شارل دوگل پاریس فرانسه، برای سوار شدن به پروازی به مقصد ریاض بازداشت شد. نام وی در اعلان قرمز اینترپل قرار داشت.

پس از بازداشت این فرد از سوی پولیس مرزی فرانسه، بررسی هویت وی از سوی مقامات فرانسوی آغاز شد. سفارت عربستان در پاریس عصر سه‌شنبه اعلام کرد که شهروند بازداشت شده هیچ ارتباطی با قتل جمال خاشقجی ندارد و خواستار آزادی فوری وی شد.

یک منبع نزدیک به سرویس‌های امنیتی عربستان عصر سه‌شنبه گفت: «خالد العتیبی اصلی و تمام متهمان این پرونده در داخل عربستان زندانی هستند.»

وی تاکید کرد که صدها سعودی این نام را دارند.

جمال خاشقجی، از روزنامه‌نگاران نزدیک به دستگاه حاکمه در عربستان که سپس به منتقد جدی حاکمان این کشور تبدیل شد دوم اکتبر ۲۰۱۸ از سوی گروهی از ماموران امنیتی عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید و جسد مثله شده وی هرگز پیدا نشد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *