فرانسه ۳۰ میلیارد یورو برای توسعه انرژی‌ هسته‌ای و فناوری‌های سبز اختصاص داد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ میزان) از یک طرح سرمایه‌گذاری پنج ساله به ارزش ۳۰ میلیارد یورو رونمایی کرد که به توسعه فناوری‌های صنعتی نوآورانه از جمله ساخت راکتورهای کوچک هسته‌ای، موترهای برقی و هواپیماهایی با مصرف سوخت کم اختصاص خواهد یافت.

به گزارش کابل ۲۴ به نقل از یورو نیوز، آقای ماکرون گفت هدف طرح دولتی «فرانسه ۲۰۳۰» این است که رشد اقتصادی و قدرت رقابت این کشور را در دهه آینده در مصاف با چین و ایالات متحده افزایش دهد. وی افزود صرف هزینه‌ها از سال آینده آغاز خواهند شد.

طرح جدید شامل ۸ میلیارد یورو جهت توسعه فناوری در حوزه انرژی است که به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند. به گفته رئیس‌جمهور فرانسه این بودجه عمدتا برای ساخت «راکتورهای کوچک مدولار هسته‌ای» (SMRs)، که نسل جدیدی از نیروگاه‌های هسته‌ای سازگار با محیط زیست هستند، هزینه خواهد شد. فرانسه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از برق خود را به کمک انرژی هسته‌ای تولید می‌کند.

پیشتر رهبران اتحادیه اروپا توافق کرده بودند که در راستای تحقق «قاره عاری از کربن» تا سال ۲۰۵۰، کشورهای عضو اجازه خواهند داشت از انرژی هسته‌ای برای کمک به سرپا نگه داشتن اقتصاد خود استفاده کنند.

این موضوع قبل از حاصل شدن توافق باعث بحث و جدل‌های عمیق در داخل اتحادیه اروپا شده بود. آلمان و شماری دیگر از کشورها استدلال کرده بودند که انرژی هسته‌ای نباید در برنامه‌های تامین منابع انرژی سبز قرار گیرد چرا که به استخراج اورانیوم و دفع زباله‌های اتمی رادیو اکتیو نیاز دارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *