هدایت‌الله بدری: تحریم‌های بین‌المللی توان خرید مردم را کاهش داده‌است

هدایت‌الله بدری، سرپرست بانک مرکزی می‌گوید که تحریم‌های بین‌المللی بیشتر به مردم افغانستان آسیب رسانده است.

بدری این اظهارات را روز دوشنبه، ۳۱ ثور، در دیدار با رزمری دیکارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحده بیان کرده است.

کابل ۲۴: به گفته وی، به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، توان خرید شهروندان کشور کاهش یافته و دسترسی بانک‌های افغانستان زیر سلطه این گروه به سیستم‌های مالی و بانکی جهانی نیز با چالش روبه‌رو شده است.

این مقام بانک مرکزی افزوده است: «تحریم‌های اعمال‌شده بر بخش بانکی افغانستان بالای ثبات مالی کشور تاثیر منفی گذاشته و زیان‌های بیشتری را متوجه مردم کرده است.»

آژانس خبری باختر به نقل از بدری گزارش داده است که این تحریم‌ها سبب شده است تا مبادلات بین‌المللی برخلاف قوانین، مقررات و پالیسی‌های بانک مرکزی، از مجراهای غیررسمی انجام شود.

آقای هدایت‌الله بدری از جامعه جهانی خواسته است که تحریم‌ها بر سیستم بانکی کشور را لغو کند.

او افزود که این تحریم‌ها توان خرید مردم را تضعیف و دسترسی بانک‌های افغانستان به سیستم‌های مالی و بانکی بین‌المللی را دچار مشکل ساخته است.

رئیس بانک مرکزی گفت: «هرچند توانسته‌ایم در شرایط دشوار، مشکلات نقدینگی سکتور بانکی را مدیریت کنیم، اما تحریم‌ها باعث شده تا برخلاف قوانین، مقررات و پالیسی‌های بانک مرکزی، مبادلات بین‌المللی از مجاری غیر رسمی انجام شود.»

گفتنی است که پس از تسلط دوباره ا.ا.ا بر افغانستان، جامعه جهانی، به‌ویژه امریکا سیستم بانکی کشور را تحریم کرده است.

براساس این تحریم‌ها، هیچ کشوری حق مبادلات مالی رسمی با بانک‌ها کشور را ندارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *