دیده‌بان حقوق بشر: روسیه دستکم ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم‌شده را اعدام کرده است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید بررسی تصاویر مربوط به پنج رویداد از ماه دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون نشان می‌‌دهد که ارتش روسیه با نقض کنوانسیون ژنو سربازان تسلیم‌شده اوکراینی را کشته است.

به گفته این سازمان دستکم ۱۵ سرباز اوکراینی که از ابتدای ماه دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون قصد تسلیم شدن در برابر نیروهای ارتش روسیه را داشتند به دست آنها اعدام شدند.

کابل ۲۴؛ سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد پنج رویداد مورد نظر به عنوان مصداق «جنایت جنگی» شده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر تصاویر پهپادی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی مربوط به روزهای دوم دسامبر، ۲۷ دسامبر و ۲۵ فبروری را بررسی کرده است. در این تصاویر سربازان اوکراینی که به نظر می‌رسد خود را تسلیم کرده‌اند کشته می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که محل وقوع برخی از این رویدادها را نتوانسته است تعیین کند.

بنا به مقررات بین‌المللی سربازانی که خود را تسلیم می‌کنند به این دلیل که دیگر بخشی از جنگ نیستند نباید مورد هدف قرار گیرند.

طبق کنوانسیون ژنو با سربازانی که خود را تسلیم کرده‌اند، زخمی شده‌اند و یا به اسارت گرفته شده‌اند باید به شیوه‌ای انسانی برخورد شود.

سازمان ملل متحد ماه مارس گزارش داده بود که اسرای اوکراینی در مدت اسارت خود از سوی نیروهای روسیه شکنجه می‌شوند. برخی از آنها حتی اذیت و آزار جنسی تجربه کرده‌اند.

سازمان ملل همچنین از «ادعاهای معتبری» سخن گفته است که براساس آن سربازان ارتش روسیه دستکم ۳۲ اسیر اوکراینی را اعدام کرده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *