صدها هزار نفر در بنگلادش از بیم طوفان خانه‌های شان را ترک کردند

پیش از رسیدن طوفان به روستاهای ساحلی بنگلادش حدود ۸۰۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق خانه‌های خود را ترک کردند و به پناهگاه‌های این کشور پناه بردند.

طوفان حاره‌ای «رِمال» عصر یکشنبه ۲۶ می (۶ جوزا) به سواحل جنوبی بنگلادش رسید. اداره هواشناسی این کشور پیشتر اعلام کرده بود که احتمالا وزش باد در این مناطق ۱۳۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

کابل ۲۴: مقامات بنگلادش به ماهیگیران هشدار داده‌ بودند که به دریا نروند و به کسانی که در مناطق آسیب‌پذیر قرار دارند دستور داده شده بود که محل را تخلیه کنند.

بیشتر مناطق ساحلی بنگلادش یک یا دو متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند و موج‌های بلندی که براثر طوفان ایجاد می‌شود می‌توانند روستاهای منطقه را ویران کند.

پولیس همزمان با فرار مردم از منطقه اعلام کرد که قایقی با ۵۰ مسافر که دو برابر ظرفیت آن بود در نزدیکی بندر مونگلا غرق شده و دست کم ۱۳ نفر مجروح برجای گذاشته که به بیمارستان منتقل شده‌اند.

مقامات پیش از رسیدن طوفان حدود ۴ هزار پناهگاه در امتداد سواحل این کشور در خلیج بنگال آماده کرده بودند. انتظار می‌رود این طوفان ۲۲۰ کیلومتری از جزیره ساگار هند تا خپوپارا در بنگلادش را تحت تاثیر قرار دهد.

در عین حال فرودگاه کلکته هند تمام پرواز‌ها را از ظهر یکشنبه تا صبح دوشنبه به دلیل بدی آب و هوا به حالت تعلیق درآورده است.

نیروی دریایی هند امروز اعلام کرد که دو کشتی مجهز به تجهیزات پزشکی را برای «استقرار فوری برای اطمینان از ایمنی و رفاه جمعیت آسیب دیده» آماده کرده است.

صد‌ها هزار نفر در بنگلادش طی دهه‌های اخیر بر اثر طوفان جان خود را از دست داده‌اند. اکتبر گذشته نیز بر اثر وقوع «طوفان هامون» در سواحل جنوب شرقی این کشور دو نفر کشته و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *