اروپا مجوز دو داروی ضدکرونا را صادر کرد


دو داروی درمان پادتن از دو شرکت سوئیسی و کوریای جنوبی از سوی آژانس دارویی اروپا مجوز دریافت کردند. گفته می‌شود که این دو مکمل فقط در مرحله آغازین ابتلا به ویروس کرونا قابل تأثیرگذار هستند و مانع از روند بیماری سخت می‌شوند.

به گزارش دویچه وله، آژانس دارویی اروپا اعلام کرد که مجوز دو داروی مکمل درمان پادتن “روناپرو” (Ronapreve) تولید شرکت داروسازی سوئیسی “روش” (Roche) و داروی “رگکیرونا” (Regkirona) تولید شرکت “سلتریون” (Celltrion) از کره جنوبی را صادر کرده است.

کمیسیون داروهای انسانی (CHMP) مجوز این دو داروی مکمل را برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کووید-۱۹ توصیه کرده است.

حال کمیسیون اروپا تنها باید به طور صوری در مورد مجوز این دو دارو تصمیم بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا تاکنون تنها برای یک دارو به منظور درمان بیماران کووید-۱۹ مجوز صادر شده است.

در ایالات متحده امریکا هم‌اکنون برای درمان پادتن داروی “ریجنرون” (Regeneron)، تولید شرکت “روش” سوئیسی مجوز صادر شده است.

در اکتبر سال گذشته ۲۰۲۰ در پی ابتلای دونالد ترامپ به کرونا، با ترکیبی از پادتن‌ها رئیس‌جمهوری وقت آمریکا درمان شده بود.

داروهای مکمل پادتن را می‌توان برای درمان زودرس افراد مبتلا به کرونایی به کار برد که نزد آن‌ها احتمال ریسک بالای یک روند بیماری سخت تشخیص داده می‌شود.

درمان کودکان و بزرگسالان
داروی “روناپرو” از ترکیب دو پادتن “کاسیریویمبا” (Casirivimmab ) و “ایمدِویماب” (Imdevimab) تشکیل شده است. این دارو باید تنها به افراد بالای ۱۲ سال داده شود که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند و ریسک بالایی در روند درمان دشوار نزد آن‌ها تشخیص داده می‌شود.

کارشناسان آژانس دارویی اروپا توصیه این دارو را با نتایج یک پژوهش مستدل کرده‌اند. بر اساس این پژوهش، تنها کمتر از یک درصد از بیماران مبتلا به کرونایی که داروی روناپرو را مصرف کرده‌اند، بستری شده‌اند و یا فوت کرده‌اند. در گروه‌های مشابه قابل مقایسه، این رقم ۳،۴درصد بیماران بوده است. در مجموع ۱۱۹۳ بیمار در این پژوهش شرکت داشته‌اند.

با داروی “رگکیرونا” می‌توان بزرگسالان با ریسک بالای یک روند بیماری دشوار را درمان کرد که به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، اما به اکسیژن نیاز ندارند.

در مورد این داروی مکمل، بنا بر داده‌های آژانس دارویی اروپا، یک پژوهش ثابت کرده است که ۳درصد بیمارانی که با “رگکیرونا” درمان شده‌اند، در بیمارستان بستری و به دستگاه اکسیژن وصل شده‌اند و یا فوت کرده‌اند. بیمارانی که این دارو را دریافت نکرده‌اند، بسیاری از آن‌ها دچار روند دشوار بیماری شده‌اند که ۱۱درصد آن‌ها را شامل می‌شده است. در این پژوهش ۸۸۰ بیمار شرکت داشته‌اند.

پادتن مونوکلونال
بر اساس داده‌های ارائه شده، این دو داروی مکمل باید در مرحله آغازین آلودگی به ویروس کووید-۱۹ استفاده شود و بر پادتن‌های به اصطلاح “مونوکلونال” (monoclonal) یا “تک‌تیره” متکی هستند.

بر اساس داده‌های انستیتوی پاول ارلیش، پادتن‌های مونوکلونال یا تک‌تیره، آنتی‌بادی‌هایی تک‌گونه‌ای هستند که همانند یکدیگرند. علت این همانندی این است که این پادتن‌ها توسط نوعی سلول ایمنی تولید شده‌اند که همه همانندسازی‌شده از یک سلول والد است، به عبارت دیگر کلون شده است، برخلاف پادتن‌های پلی‌کلونال که از سلول‌های ایمنی متفاوتی ایجاد می‌شوند. پادتن‌های تک‌تیره اتصال تک ظرفیتی دارند، بدین معنی که همه به یک نوع اپیتوپ متصل می‌شوند.

امروزه پادتن‌های تک‌تیره کاربردهای درمانی زیادی دارند مانند درمان بیماری‌های خودایمن (مانند مولتیپل اسکلروز)، مهار دستگاه ایمنی در هنگام پیوند عضو و درمان سرطان.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *