افزایش قربانیان زلزله بادغیس؛ طالبان خواستار همکاری شدند

مقامات طالبان تعداد تلفات زلزله روز دوشنبه در بادغیس را ۲۸ نفر اعلام کرده‌اند و از نهادهای کمک‌رسان خواسته‌اند که به آسیب‌دیدگان این حادثه کمک کنند.انعام‌الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی طالبان، روز سه شنبه ۲۸ جدی به خبرنگاران گفته‌است: «حادثه در محلی دوردست رخ داده و معلومات هنوز نهایی نیست و ممکن است آمار تلفات بالا برود.»

معاون سخنگوی طالبان افزوده‌است که روز دوشنبه دو زلزله در بادغیس صورت گرفته که در نتیجه آن نزدیک به ۱۰۰۰ خانه تخریب شده و خسارات هنگفتی را به باشندگان محل وارد کرده‌است.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان نیز گفته است که زمین‌لرزه سراسر ولایت بادغیس را تکان داده؛ ولی بیشتر تلفات و خسارات در ولسوالی قادس صورت گرفته‌است.

مقامات طالبان گفته‌اند که نهادهای کمک‌رسان دولتی به محل اعزام شده و تلاش‌ها برای رساندن کمک‌ها به باشندگان محل و آسیب‌‎دیدگان جریان دارد.

بازمحمد سروری؛ رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بادغیس نیز به خبرنگاران گفته که مردم در این ولسوالی با مشکلات زیادی مواجه‌اند.

او از نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته که کمک‌های‌شان را به خانواده‌های قربانیان برسانند.

در همین حال، دفتر تنظیم کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) گفته که در این حادثه، تاکنون ۲۶ نفر کشته و چهار تن دیگر زخمی شده.اند.

ملا برادر؛ معاون اول رییس‌الوزاری طالبان نیز به اداره مبارزه با حوادث طبیعی دستور داده‌ که تمام امکانات خود را جهت کمک به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر در بادغیس به کار گیرد.

بعد از بدست گیری قدرت توسط طالبان، این اولین حادثه طبیعی مرگبار است که اتفاق می‌افتند.

هنوز هیچ کشوری حاضر به کمک به آسیب دیدگان این حادثه نشده اند.

این در حالیست که تا هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است. دولت امریکا اخیرا گفته است که طالبان اکر می‌خواهند به رسمیت شناخته شوند شروط کشورها  را بپذیرند.

حضور زنان در ادارات دولتی، آزادی بیان و آزادی های اقلیت‌ها از شروط عمده کشورهای جهان مبنی بر رسمیت شناخته شدن دولت طالبان اعلام شده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *