معرفی کتاب فلسفه باغ‌ها

بگذارید یکی از صدها فایده کتاب‌خواندن را برای تان بگویم. ذهن هرچقدر که فعال باشد و دانایی‌تان هرچقدر زیاد، زندگی باز هم میل به تنبلی و بازگشت ذهن به وضعیت روزمرگی را در او تقویت می‌کند.

همین‌قدر که کتابی را به دست می‌گیرید، این معجونِ دلمه‌بسته، هم می‌خورد و بازهم بارقه‌های جدیدی شکل می‌گیرد. پس فکر نکنید کتاب‌خواندن یعنی الکی‌خوش بودن، دل‌خوش بودن و … کتاب‌خواندن دقیقا چیزی مثل نرمش صبحگاهی است که اگر کنارش بگذارید به وضوح در فکرکردن، حرف‌زدن و مابقی کارهایتان بوی نموری و گاهی بلاهت می‌دهید.

کابل۲۴: حرف بعدی‌ام‌اینکه، چند روزی مریض بودم و‌سگ‌لرز‌های بدی زدم و این‌دومین بار در ماه جاری بود. در پایانِ بیماری که بدن، حسابی ضعیف است و‌به اصطلاح، خالی می‌کند، ذهن هم شروع می‌کند به آیه یاس خواندن و همه‌چیز جهان را گوه‌مرغی می‌بیند. اینجاست که مثل همیشه، تصمیم گرفتم کتابی بخوانم و این کتاب را برداشتم.

خب حالا که کتاب تمام شده چه اتفاقی افتاده است؟

بگذارید صادقانه بگویم واقعا فکر نمی‌کردم در مورد باغ این همه نکات وجود داشته باشد. نکاتی که هم پای سیاست و‌اجتماع را وسط بکشد و هم فلسفه و تاریخ را.

نویسنده خیالبافی کرده؟ اصلا و‌ ابدا. این‌همان چیزی است که در مورد کتاب گفتم اینکه ذهن تک‌وجهی‌تان را چندوجهی می‌کند و به‌تان یاد می‌دهد که اگر منظردیدتان را عوض کنید، به دانش‌تان اضافه‌کنید و به شیوه‌های جدید فکر کردن عادت کنید، چه دنیاهای جدید و شگفت‌انگیزی را در برابرتان دارید.

حالا می‌دانم یک باغ، می‌تواند بسته به نوع فکر شما معناهای مختلفی داشته باشد.

یک باغ می‌تواند نماینده افکار اجتماعی و‌ سیاسی باشد. یک باغ می‌تواند احساسات شما را جهت بدهد، یک باغ می‌تواند پذیرش پیش‌بینی‌ناپذیری جهان را در شما تقویت کند. یک‌باغ می‌تواند پیوند بین چیزهایی باشد که به شما تعلق ندارد با چیزهایی که مال شماست.

باغ نمونه وابستگی شدید اما اغلب ناشناخته فعالیت خلاقانه انسان به همکاری متقابل با جهان طبیعی است و هزاران نکته دیگر که یکی از عجیب‌هایش اینکه چرا سیدقطب از متفکران اخوان‌المسلمین چنان نگاهی به باغ‌های امریکایی دارد؟!

خلاصه دردسرتان ندهم، ذهن را دچار بازی‌های پرتقلایی کنید که در فرازونشیب آن، ذهن‌تان هم‌به افق‌های جدید برسد و هم یاد بگیرد چند مسیر همزمان با مناظر متفاوت از هم را درک کند و لذت ببرد، همزمان این قابلیت را پیدا کنید که بین ذهن و دایره واژگانی‌تان ارتباطی شکل بگیرد که به شما هم توانایی خلق دنیای برساخته از دانش و تجربه‌تان را بدهد.

سهند ایرانمهر

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *