ایران به دو مقر گروه جیش العدل در خاک پاکستان حمله موشکی کرد

خبرگزاری‌های ایران شامگاه سه‌شنبه ۱۶ جنوری گزارش دادند که ایران دو مقر «مهم» در خاک پاکستان را هدف قرار داده است. به گزارش تسنیم، این دو مقر متعلق به گروه موسوم به «جیش العدل» بوده است.

ایران گروه جیش العدل را یک گروه تروریستی می‌داند و از آن با نام «جیش الظلم» یاد می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها، این مقرها توسط «موشک و پهپاد» مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شده‌اند.

به گزارش کابل‌۲۴؛ منطقه هدف قرار گرفته منطقه‌ای به نام «کوه سبز» در ولایت بلوچستان پاکستان است که ادعا می‌شود که یکی از بزرگترین مقرهای این گروه مسلح در آن منطقه قرار داشته است.

هنوز مقامات ایران هیچ توضیحی در مورد آنچه اتفاق افتاده است ارائه نکردند. پاکستان نیز وقوع این حملات را تایید نکرده است.

نحوه انتشار این خبر از سوی خبرگزاری‌های ایران با یک سردرگمی همراه بود، بطوریکه برخی از گزارش‌ها بلافاصله از روی وب‌سایت‌ها برداشته شد.

با این حال، هرگونه حمله ایران به داخل خاک پاکستان می‌تواند بدگمانی‌های طولانی‌مدت بین دو کشور را بیشتر کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) بعد از اعلام خبر حملات هوایی ایران در داخل خاک پاکستان، ناگهان بدون هیچ توضیحی آن خبر را از وبسایت خود حذف کرد، اگرچه خبرگزاری‌های نیمه رسمی فارس و تسنیم همچنان روایت‌های تقریباً مشابهی را در وب‌سایت‌های خود منتشر کردند.

پرس تی‌وی، شاخه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی ایران، بعداً این حمله را به سپاه پاسداران ایران نسبت داد.

حملات جیش العدل در ایران

در پی حمله افراد مسلح به یک پاسگاه انتظای در شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان، امسال، یک مامور پولیس ایران کشته شد.

جیش العدل با انتشار بیانیه‌ای ضمن برعهده گرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد که «خسارات مالی و جانی قابل توجهی به نیروهای نظامی» ایران وارد شده است.

علاوه بر این، گروه جیش العدل در ۲۴ آذرماه با حمله به یک پاسگاه دیگر در شهر راسک ۱۱ مرزبان نیروی انتظامی را کشته و ۶ تن را مجروع کرده بودند.

یک روز پس از این حمله مسلحانه، ایران از اعدام فردی به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد خبر داد.

در واکنش به حمله جیش العدل در تاریخ ۲۴ آذرماه، سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران در پیامی تاکید کرد که «با تلاش دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و قضایی و اراده فرماندهی انتظامی، عاملان و مسببان این جنایت و برهم زنندگان امنیت مردم، به سزای اعمالشان خواهند رسید.»

گروه جیش‌العدل در فهرست سازمان‌های تروریستی امریکا نیز قرار دارد و یکی از جریان‌های شبه نظامی است که پس از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله ایجاد شده‌ است.

در سالهای اخیر، حملات و عملیات‌های این گروه در ولایت سیستان و بلوچستان افزایش یافته و تعداد زیادی از مرزبانان، سربازان و ماموران نیروی انتظامی ایران در پی حملات اعضای این گروه شبه نظامی کشته و زخمی شده‌اند.

ایران اواخر روز دوشنبه نیز موشک‌هایی را به سمت «مقر جاسوسی» اسرائیل در نزدیکی ساختمان کنسولگری آمریکا در شهر اربیل واقع در اقلیم نیمه خودمختار کردستان عراق، و همچنین به سمت اهداف مرتبط با گروه افراطی داعش در شمال سوریه شلیک کرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *