ایران در سه ماه با قطعات چینی برای روسیه پهپاد می‌سازد

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که کارشناسان غربی با بررسی یک پهپاد ایرانی که بر فراز خاک اوکراین سرنگون شد متوجه شدند یک قطعه آن چینی و ساخته شده در جنوری ۲۰۲۳ است.

به گزارش کابل۲۴ آن‌ها اعلام کردند که یکی از پهپادهای انتحاری ایرانی که در آوریل گذشته در اوکراین ساقط شد حاوی قطعه‌ای بود که به نظر می‌رسد در جنوری ۲۰۲۳ در چین تولید شده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، این موضوع ثابت می‌کند پکن به تهران در این زمینه کمک می‌کند.

این افشاگری نشان می‌دهد چین علی‌رغم فشار فزاینده ایالات متحده برای تعطیل کردن زنجیره تامین جهانی، به تامین قطعات سازنده برنامه هواپیماهای بدون سرنشین به ایران ادامه می‌دهد.

طبق این گزارش، این کشف همچنین نشان می‌دهد که ایران تنها به سه ماه زمان نیاز دارد تا پهپاد بسازد و به روسیه در تهاجم به اوکراین کمک کند. سلاحی که غیرنظامیان اوکراین را به وحشت انداخته است.

وال استریت ژورنال اعلام کرد که پهپاد ساقط شده حاوی مبدل ولتاژی بود که به نظر می‌رسید در اواسط جنوری در چین ساخته شده است.

این نخستین باری است محققان «پژوهش تسلیحات جنگ» مستقر در بریتانیا که زنجیره تامین تسلیحات در جهان را ردیابی می‌کنند، یک قطعه ساخت سال ۲۰۲۳ در هواپیماهای بدون سرنشین را در پهپادهای ایرانی پیدا کرده‌اند.

اوکراین می‌گوید که روسیه تاکنون با بیش از ۷۰۰ پهپاد به تاسیسات، شهرها و اهداف نظامی در این کشور حمله کرده است.

با این حال اوکراین می‌گوید که توانسته بسیاری از این پهپادها را رهگیری و ساقط کند اما مقابله مداوم با این جنگنده‌ها باعث فرسوده شدن دفاع هوایی اوکراین شده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، پیدا شدن قطعه چینی در پهپاد ایرانی چالش‌هایی را برجسته کرده که امریکا و متحدانش با آن دست به گریبان هستند تا انتقال قطعات این چنینی را به کارخانه‌های تولید پهپاد در ایران متوقف کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *