هلال احمر ایران: به دلیل شرایط سخت محیطی، عملیات جستجوی بالگرد رئیسی با کندی روبرو است

ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر ایران اعلام کرد شرایط جوی منطقه حادثه بالگرد ابراهیم رئیسی مه‌گرفته و بارانی است.

این نهاد گفته عملیات جستجو با وجود شرایط سخت و کاهش دید در منطقه و همچنین مخاطرات محیطی با کندی مواجه است.

خبرگزاری تسنیم از منطقه سانحه بالگرد رئیسی گزارش داد باران در ارتفاعات آذربایجان شرقی به ویژه منطقه قره‌داغ در حال تبدیل شدن به برف است و به دلیل نبود امکان تردد موتر، جستجو با پای پیاده ادامه دارد.

طبق این گزارش، ارتباط مخابراتی و رادیویی نیز در این منطقه قطع است.

گفته شده علاوه بر سرما و نامساعد بودن هوا در منطقه سانحه، به دلیل وجود ارتفاعات و کوه‌های زیاد، امکان هيچ‌گونه ارتباط مخابراتی، رادیویی، تلفنی و موبایلی وجود ندارد و عملیات «با سختی» در حال انجام است.

لحظات پیش ویدئو‌های از مناطق که گمان می‌رود هلی‌کوپتر حامل رئیس جمهور ایران در آنجا سقوط کرده‌است برف‌باری آغاز شده‌است.

واکنش‌ها

به دنبال انتشار خبر سانحه سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس حکومت جمهوری اسلامی، بسیاری از کشورهای جهان، به‌ویژه همسایگان ایران واکنش نشان داده و از آمادگی خود برای کمک به جستجو برای یافتن این بالگرد سخن گفته‌اند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی ضمن ابراز تاثر از این واقعه اعلام کرد که ترکیه آماده ارائه هرگونه حمایت لازم به ایران است.

نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز ضمن درباره وضعیت سلامتی رئیسی ابراز نگرانی کرده است.

رئیس‌جمهوری آذربایجان هم با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که پس از دیدار دوستانه با ابراهیم رئیسی از خبر سانحه بالگرد حامل او نگران شده است.

نخست وزیری عراق، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز در پی این سانحه دستور کمک به ایران برای یافتن بالگرد ابراهیم رئیسی را صادر کرد.

باسم العوادی سخنگوی دولت عراق اعلام کرد که نخست‌وزیری این کشور به وزارت کشور، هلال احمر عراق و طرف‌های مرتبط برای ارائه امکانات موجود به جمهوری اسلامی ایران برای یافتن بالگرد رئیس جمهوری ایران که در شمال ایران ناپدیده شده، دستور داده است.

در همین حال وزارت امور خارجه کویت نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده است که این کشور در این شرایط حساس در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وزارت امور خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از این حادثه گفته است که خبرهای مربوطه را پیگیری کرده و از آمادگی ریاض برای ارائه هرگونه کمکی که ارگان‌های ایرانی به آن نیاز داشته باشند تاکید کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *