اسرائیل و اوکراین در باره سیستم‌های دفاع هوایی گفتگو کردند

دیمیتر کولبا وزیر امور خارجه اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد که طی تماس تلفونی با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در مورد ارائه سیستم ها و فناوری دفاع هوایی و موشکی صحبت کرده است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از الجزیره، به دنبال استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات هوایی علیه اوکراین، مقامات اوکراین و اسرائیل درباره درخواست کی‌یف از اسرائیل برای ارائه کمک‌های دفاع هوایی گفتگو کرده‌اند.
دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین با انتشار تویتی اعلام کرده است که در صحبت با نخست وزیر اسرائیل به او در مورد رنج، تلفات و ویرانی غیرقابل وصف ناشی از موشک‌های روسیه و پهپادهای ساخت ایران آگاهی داده است و برای مقابله با آن درخواست کمک کرده است.

قبل از این نیز سفارت اوکراین در اسرائیل با ارسال نامه‌ی رسمی به وزارت امورخارجه اسرائیل برای مقابله با حملات پهپاد های مهاجر و موشک‌های فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار۸ ساخت ایران که در اختیار ارتش روسیه قرار دارد و در جنگ علیه اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد درخواست کمک کرده بود. در آن نامه از اسرائیل خواسته شده بود تا سیستم دفاع هوایی را در اختیار اوکراین قرار دهد.

قسمتی از لاشه پهپاد انتحاری ایرانی در اوکراین

دفتر نخست وزیر اسرائیل نیز روز پنجشنبه با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست وزیر اسرائیل نسبت به روابط نظامی روسیه و ایران عمیقا نگران است.
با شروع جنگ اوکراین و نشر گزارش ها در مورد خرید پهپاد و تجهیزات نظامی ساخت ایران توسط روسیه روابط روسیه و اسرائیل دچار تنش شده است. اوکراین نیز با استفاده از فرصت پیوسته تلاش کرده است تا رابطه اش را با اسرائیل بهبود بخشیده و تجهیزات لازم را برای مقابله با حملات هوایی روسیه و پهپاد های ساخت ایران که این روز ها به دردسر بزرگ برای اوکراین تبدیل شده است به دست بیاورد.

روابط اوکراین و اسرائیل بعد از حضور پهپادهای ایران در جنگ اوکراین بیش از گذشته بهبود یافته‌است.

پیش از این یهودی خواندن زلنسکی رئیس جمهور اوکراین توسط مقام‌های روسیه روابط مسکو و تل‌آویو را تیره کرده‌بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *