اسرائیل رفح را محاصره کرد؛ درگیری شدید بین اسرائیل، حماس و جهاد اسلامی

تانک‌های ارتش اسرائیل امروز جمعه ۱۰ می جاده اصلی که نیمه شرقی و غربی رفح را از هم جدا می‌کند، تصرف کردند و عملاً کل ضلع شرقی این شهرِ واقع در جنوب نوار غزه را محاصره کردند.

به گزارش کابل‌۲۴؛ ساکنان دومین شهر بزرگ غزه از انفجارها و تیراندازی‌های تقریباً مداوم در شرق و شمال شرق رفح در روز جمعه و درگیری شدید بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان حماس و جهاد اسلامی خبر می‌دهند.

ابوحسن، یکی از ساکنان تل السلطان در غرب رفح، از طریق یک اپلیکیشن چت به رویترز گفت: «هیچ جای رفح امن نیست، گلوله‌های تانک از دیروز به همه جا اصابت می‌کنند.»

حماس می‌گوید تانک‌های اسرائیلی در نزدیکی مسجدی در شرق شهر در کمین جنجگویانش قرار گرفتند.

ظاهرا این اظهار نظر حماس دلیلی بر این است که ارتش اسرائیل تا عمق چندین کیلومتری در شرق نفوذ کرده‌ است.

اسرائیل به غیرنظامیان دستور خروج از نیمه شرقی رفح را داده و ده‌ها هزار نفر را مجبور به جستجوی سرپناه در خارج از شهر رفح کرده است، شهری که که پیش از این آخرین پناهگاه بیش از یک میلیون فلسطینی بود که در طول بیش از هفت ماه جنگ از دیگر مناطق باریکه غزه گریخته و در آن پناه گرفته بودند.

اسرائیل می‌گوید بدون حمله به رفح برای از بین بردن هزاران جنگجوی حماس که «در آنجا پناه گرفته‌اند»، نمی‌تواند در جنگ پیروز شود.

حماس می‌گوید برای دفاع از رفح مبارزه خواهد کرد. آژانس‌های امدادرسان می‌گویند حمله زمینی به رفح صدها هزار غیرنظامی آواره را آواره‌تر می‌کند و جان آنان را به خطر می‌اندازند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *