جاپان پس از اطیمنان امنیتی سفارتش را در کابل بازگشایی می‌کند

تاکاشی اوکاتا؛ سفیر جاپان برای افغانستان در دیدار با معاون سیاسی رییس‌الوزرای «امارت اسلامی» گفته‌است که کشورش پس از اطمینان امنیتی، سفارت خود در کابل را بازگشایی خواهد کرد.انعام‌الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی طالبان در رشته توییتی نوشته‌است که مولوی عبدالکبیر؛ معاون سیاسی ریاست الوزرا روز سه شنبه (۲ قوس) با تاکاشی اوکاتا؛ سفیر جاپان برای افغانستان در قصر سپیدار دیدار کرده‌است.

مولوی عبدالکبیر در این دیدار مناسبات افغانستان و جاپان را تاریخی خوانده‌است.

سفیر جاپان هم در دیدار با معاون رییس دولت طالبان گفته‌است که «پیام ما این است که ما به حمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم».

به نوشته سمنگانی، تاکاشی اوکاتا افزوده‌است: «جاپان می‌خواهد با حکومت جدید کار خویش را ادامه دهد و به‌خاطر ایجاد باور در نخستین گام، کمک‌هایش به افغانستان را افزایش می‌دهد و این کمک‌های بشری باید قبل از آمدن زمستان به افغانستان برسد.»

سفیر جاپان به‌خاطر جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان، ضمن تاکید بر بهبود روابط «امارت اسلامی» با جامعه بین‌المللی، اضافه کرده‌است: «ما تصمیم داریم بعد از اطمینان از امنیت، سفارت خویش را بازگشایی نماییم و به‌خاطر اقدامات عملی باید یک چارچوب مشترک ایجاد گردد.»

پیش از این، آلمان و عربستان نیز برای بازگشایی سفارت‌های خود در کابل اعلام آمادگی کرده‌بودند.

همچنین امارات متحده عربی به تازگی سفارت خود در کابل را بازگشایی کرده‌است.

این در حالی است که با گذشت صد روز از حکومت طالبان تاکنون هیچ کشوری «امارت اسلامی افغانستان» را به رسمیت نشناخته‌است.

روسیه که از حامیان طالبان شمرده می‌شود از آغاز سقوط حکومت اشرف غنی رییس جمهور فراری کشور سفارت اش را تعطیل نکرده است.

چین نیز در روزهای نخست حضور طالبان سفارت اش در کابل به فعالیت آغاز کرد.

طالبان چندین بار از کشورهای جهان خواسته است که نمایندگی های سیاسی شان را در کابل بازگشایی کنند و طالبلن متعهد به حفظ امنیت اماکین دیپلماتیک کشورها در افغانستان خواهد یود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *