کرزی: با صلح دائمی فاصله داریم

حامد کرزی؛ رییس جمهور پیشین می‌گوید “حوادث تروریستی” اخیر نشان می‌دهد که افغانستان با استقرار صلح دایمی و تحکیم امنیت و ثبات هنوز فاصله دارد.او این اظهارات را روز یکشنبه (۲۳ عقرب) در سخنانی در کنفرانس مجازی بین‌المللی “علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان”، بیان کرد.

او گفت: “وضع دشوار کشور ما و حوادث تروریستی اخیر نشان می‌دهد که با استقرار صلح دایمی و تحکیم امنیت و ثبات هنوز فاصله داریم.”

کرزی با بیان این‌که حملات تروریستی اخیر در کابل، قندوز و قندهار با نام داعش دسیسه ای علیه ثبات افغانستان بود، گفت:” داعش پدیده ای وارداتی است که با دیانت، تاریخ و فرهنگ جامعه افغان هیچ تناسب و سازگاری ندارد”.

کرزی با اشاره به تحولات اخیر افغانستان، گفته‌است: “تحولات اخیر که باعث فروکش نمودن شعله آتش جنگ و زمینه ساز قطع جنگ و خونریزی در کشور شد، مورد استقبال ما است و از این‌که امروز مردم افغانستان خبر ناگوار جنگ و کشتار را نمی‌شوند یا کمتر می‌شنوند بسیار خرسندیم. اما واقعیت آن است که وضع دشوار کشور ما و حوادث تروریستی اخیر نشان می‌دهد که با استقرار صلح دایمی و تحکیم امنیت و ثبات هنوز فاصله داریم”.

وی تصریح کرد که راه حل مسئله افغانستان در مشورت و مراجعه به مردم است؛ زیرا ثبات سیاسی و برقراری صلح پایدار بدون مشارکت مردم بدست نمی آید.

پس از حضور طالبان در حکومت چندین انفجار خونین با صدها کشته و زخمی در کشور اتفاق افتاده است که مسوولیت آن‌ها را داعش به عهده گرفته‌است.

هرچند طالبان بارها اعلام کرده اند که داعش خطر جدی برای افغانستان تلقی نمی‌شود ولی بااین حال داعش همچنان برای طالبان و مردم افغانستان چالش خلق می‌کند.

در همین حال رسانه های خارجی در گزارش محرمانه نوشته اند که دولت پاکستان برای مهار و کنترل طالبان گروه‌های نظامی دیگر را از میان طالبان ناراضی ایجاد و حمایت می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *