مسعود پزشکیان رئیس جمهور ایران شد

ستاد انتخابات وزارت داخله ایران اعلام کرد که در پایان فرایند شمارش آراء، مسعود پزشکیان با کسب اکثریت آراء و با شکست سعید جلیلی، رئیس جمهوری منتخب ایران شد.

کابل‌۲۴: بر پایه اعلام وزارت کشور ایران مسعود پزشکیان، نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان موفق شد ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای از بیش از ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار رای ماخوذه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران را از آن خود کند.

بدین ترتیب، آقای پزشکیان با شکست سعید جلیلی (۱۳.۵ میلیون رای)، نامزد مورد حمایت اصولگرایان، رئیس جمهوری منتخب ایران شد.

مطابق اعلام وزارت داخله ایران، در دور دوم انتخابات کمی بیش از ۳۰ میلیون نفر معادل ۴۹.۸ درصد واجدان شرایط رای‌دهی شرکت کردند. در دور نخست این انتخابات نرخ مشارکت ۴۰ درصد اعلام شده بود که مسعود پزشکیان با کسب ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار رای (۴۲.۴۵٪) و سعید جلیلی با جلب ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار رای (۳۸.۶۱٪) از دو نامزد دیگر یعنی محمدباقر قالیباف و مصطفی پورمحمدی پیشی گرفتند و ولی به دلیل این که هیچ یک موفق به کسب بیش از ۵۰ درصد آراء نشدند، به دور دوم راه یافتند.

مشارکت به ۵۰ درصد نرسید و ۶۰۷ هزار نفر هم رای باطله دادند

مطابق اعلام وزارت داخله ایران، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، در مجموع ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ نفر شرکت کردند که معادل ۴۹.۸ درصد از بیش از ۶۱ میلیون و ۴۲۲ هزار واجد شرایط رای‌دهی بود.

از این میزان رای، مسعود پزشکیان موفق به کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای (۵۳.۶٪) شد.

سعید جلیلی هم ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای (۴۴.۳٪) کسب کرد.

شمار آراء باطله نیز ۶۰۷ هزار و ۵۷۵ رای (۲٪) بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *