وزارت مهاجرین: در یک روز نزدیک ۲۰۰۰ مهاجر افغان ‘داوطلبانه و اجباری’ از ایران برگشتند

وزارت مهاجرین اعلام کرد که هزار و ۹۵۸ نفر روز شنبه (۱۲ جوزا) به صورت داوطلبانه و اجباری از ایران به افغانستان برگشتند.

وزارت امور مهاجرین در خبرنامه‌ای نوشت از این تعداد، ۳۱۵ نفر برای دریافت کمک به دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت معرفی شدند.

به گزارش کابل۲۴، در این خبرنامه که روز یکشنبه (۱۳ جوزا) در صفحه فیسبوک وزارت مهاجرین طالبان منتشر شده، آمده است که همه این افراد از مرز اسلام قلعه ولایت هرات وارد افغانستان شدند.

روند بازداشت و اخراج مهاجران افغان در ایران از سوی نیروی انتظامی این کشور همه روزه جریان دارد.

با این حال، جمهوری اسلامی ایران هر هفته هزاران مهاجر افغان را بازداشت و به افغانستان بازمی‌گرداند.

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران ماه ثور سال جاری اعلام کرد که فقط در سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر «غیرقانومی» از ایران اخراج شدند.

احمد وحیدی بارها اعلام کرده که ایران اتباع جدید را نمی‌پذیرد و همه اتباع «غیرمجاز» باید از ایران خارج شوند.

از سوی دیگر، حدود یک هفته پیش مهدی باب‌الحوائجی، معاون والی تهران و فرماندار شهر ری، در یک جلسه رسمی اعلام کرد که «مقابله با اتباع غیرمجاز، مثل مقابله در زمان جنگ است.» او خطاب به همکاران خود گفت: «باید به میدان آمد، این کار، کار جهادی است».

این گفته‌های معاون والی تهران در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی واکنش برانگیز شد.

ایران و پاکستان در این اواخر روند اخراج مهاجران افغان را شدت بخشیده‌اند. پاکستان ملاحظات امنیتی و ایران ملاحظات اقتصادی و کثرت شمار افغان‌ها را بهانه می‌آورد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *