میرویس عزیزی ۱۰ میلیارد دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند

میرویس عزیزی، سرمایه گذاری افغان اعلام کرده است که ده میلیارد دالر در زمینه تولید انرژی و حمل‌ونقل در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

آقای میرویس عزیزی روز جمعه (۲۲ جدی) در صفحه اکس خود نوشت که این سرمایه‌گذاری برای پنج سال آینده در نظر گرفته شده است.

به گزارش کابل‌۲۴؛ او در این یادداشت توضیح داده که با بخشی از این سرمایه‌گذاری زمینه تولید پنج هزار تا شش هزار مگاوات برق در افغانستان فراهم خواهد شد و بخش دیگر آن به ساخت راه‌های آهن در نظر گرفته خواهد شد.

برق افغانستان اغلب وارداتی است و حتی کابل بصورت مدوام در شبانه‌روز روشن نیست.

آقای عزیزی گفته که در آینده نزدیک تیم‌های تخصصی گروه تجاری او وارد افغانستان خواهند شد و درباره اهداف این سرمایه‌گذاری با مقام‌های «ذی‌صلاح» گفت‌وگو خواهند کرد.

این سرمایه‌گذار، که عمدتا در امارات متحده عربی فعالیت تجاری می‌کند، گفته که با این سرمایه‌گذاری زمینه اشتغال حدود صدهزار نفر را در افغانستان فراهم خواهد کرد.

به دنبال سفر آقای عزیزی به هرات، نثاراحمد الیاس، سخنگوی والی هرات در شبکه اجتماعی اکس از تصمیم او درباره این سرمایه گذاری خبر داد و پس از آن ذبیح‌الله مجاهد، هم با بازپخش یادداشت آقای الیاس، تایید کرد که آقای عزیزی در نظر دارد در روزهای آینده سرمایه‌گذاری ده میلیارد دالری خود را آغاز کند.

میرویس عزیزی گفته است که برای افتتاح شهرک رهایشی برای زلزله‌زدگان هرات سفر یک روزه به افغانستان داشته است.

او پس از زمین‌لرزه مرگبار هرات اعلام کرد که مبلغ ۲۰۰ میلیون افغانی را به آسیب دیدگان این حادثه کمک می‌کند.

آقای عزیزی گفته است در کمتر از چهار ماه ۳۰۰ خانه نوساز را برای زلزله‌زدگان هرات ساخته و این خانه‌ها را به مردم توزیع کرده است.

این در حالی است که پس از روی سقوط جمهوریت در ماه اسد ۱۴۰۰، این اولین سرمایه‌گذاری میلیاردی یک تاجر افغان است که در کشور صورت می‌گیرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *