بیش از ۷۰ پناهجو در ساحل لیبا غرق شدند

بر اثر واژگونی قایق حامل پناهجویان غیرقانونی در سواحل شهر زواره در کشور لیبیا دست‌کم ۷۵ نفر غرق شدند.

به گزارش کابل۲۴به نقل از خبرگزاری آناتولی، بر اثر واژگونی قایق حامل مهاجران غیرقانونی در سواحل شهر زواره در کشور لیبیا دست کم ۷۵ نفر جان خود را از دست دادند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) به نقل از مهاجران نجات یافته اعلام کرد که قایق حامل مهاجران غیرقانونی که قصد داشتند از طریق لیبیا خود را به اروپا برسانند، در دریای مدیترانه غرق شده است.

بر اساس اعلام این سازمان بیش از ۷۵ نفر بر اثر واژگونی قایق مذکور جان باخته و ۱۵ نفر از سرنشینان آن نیز نجات یافته و به شهر زواره منتقل شده‌اند.

گفتنی است با این حادثه، شمار مهاجران غیرقانونی که امسال در مدیترانه جان باختند، از یک هزار و ۳۰۰ نفر فراتر رفته است.

در همین قایق حامل اجساد ۹ پناهجو روز جمعه به ایتالیا رسید.

این قایق حامل پناهجویان در ۳۰ مایلی سواحل لیبی پیدا شده بود. خدمه این قایق تلاش داشتند خود را از مسیر دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی برسانند. سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر شده می‌گوید به نظر می‌رسد علت مرگ این افراد حضور ۱۳ ساعته در بخش پایینی قایق بوده باشد. جایی که این افراد در اثر استنشاق بوی سوخت در نهایت خفه شده و جان خود را از دست داده‌اند.

۱۸۶ نفر از کسانی که در این قایق بوده‌اند نیز در عملیاتی جداگانه نجات یافتند و به ساحل مسینا در جنوب ایتالیا منتقل شدند. در میان این مهاجران که عمدتا آفریقایی هستند ۶۱ کودک نیز مشاهده می‌شود که کوچک‌ترین آنها یک نوزاد ۱۰ ماهه است.

گارد ساحلی ایتالیا ۳۰۰ مهاجر را از میان امواج مدیترانه نجات داد
تصاویری از نجات جان ۱۲۵ پناهجو در نزدیکی جزیره لامپدوسا در دریای مدیترانه
پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در حساب توییتری خود در این خصوص به اشتراک گذاشته‌اند می‌گوید افراد نجات یافته به کمک احتیاج دارند و ما امیدواریم این کمک‌ها به آنها ارائه شود. این موسسه همچنین در خصوص جان‌باختگان این واقعه دردناک می‌نویسد: «کسانی که فوت کرده‌اند، حالا دیگر جای مناسبی برای دفن شدن دارند.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *