متقی در دیدار با دیپلمات‌های خارجی: نیازی به نماینده جدید سازمان ملل نیست

امیرخان متقی، وزیر خارجه، در دیدار با نمایندگان ١٠ کشور منطقه تاکید کرد که با حضور یوناما در افغانستان نیازی به تعیین نماینده جدید سازمان ملل نیست.

ا.ا.ا پیش از این نیز با تعیین نماینده جدید سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرده بود.

به گزارش کابل۲۴؛ ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز چهارشنبه (چهارم دلو) در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت که در این دیدار بر افزایش و تداوم تعامل تاکید شد.

وزیر خارجه افغانستان در این دیدار از نمایندگان خارجی حاضر در این دیدار خواست که بر اساس «روایت منطقه‌محور» از فرصت‌های ایجاد شده در افغانستان استفاده شود.

طبق توضیح معاون سخنگوی وزارت خارجه، امیرخان متقی از نمایندگان خواست که پیام این گروه را به کشورهای خود برسانند تا مشترکا از فرصت‌های جدید در منطقه به نفع حکومت‌ها استفاده کنند.

در این دیدار نمایندگان کشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، هند، اندونزیا و ترکیه حضور داشتند.

بیشتر این کشورها ارتباط سیاسی و اقتصادی خود را با این افغانستان ادامه داده‌اند.

پیش از این وزارت خارجه کشور در واکنش به قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل بارها تعیین نماینده ویژه برای افغانستان را اقدامی غیرضروری خوانده بود.

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای در مورد افغانستان، از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواسته که فرستاده ویژه‌ای جدیدی برای افغانستان تعیین کند.

رئیس دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، هم از گذشته به عنوان فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در این کشور کار می‌کند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *