ملا برادر تاجیکستان را متهم به دخالت در امور داخلی افغانستان کرد

ملاعبدالغنی برادر؛ معاون اول رییس دولت طالبان می‌گوید، تاجیکستان در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند. او هشدار داده که هر اقدامی واکنش نیز خواهد داشت.ملا برادر در گفتگو با الجزیره گفته‌است که طالبان به کشورهای همسایه اجازه نخواهد داد که درگیری فرقه‌ای و قومی را به راه‌اندازد.

طالبان در حالی در برابر تاجیکستان موضع‌گیری می‌کند که امام‌علی رحمان؛ رییس جمهوری تاجیکستان بر تشکیل دولت فراگیر با اشتراک گسترده تاجیک‌ها تاکید دارد.

او در مجمع عمومی ملل متحد گفت به کار‌های داخلی افغانستان دخالت نمی‌کند؛ اما همه قشر‌ها باید در حکومت سهیم باشند.

رییس جمهوری تاجیکستان تاکید کرد که راه حل بحران در افغانستان ایجاد یک دولت فراگیر با حضور همه اقوام از طریق انتخابات است.

امام‌علی رحمان می‌گوید، تاجیکان افغانستان که ۴۶درصد جمعیت آن‌ کشور را تشکیل می‌دهند حق دارند تا از جایگاه شایسته‌ برخوردار باشند.

عبدالغنی برادر در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش طالبان برای برقراری روابط با امریکا و دیگر کشورهای جهان سخن گفت و تأکید کرد که جامعه جهانی اگر می‌خواهند علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر مبارزه کنند، باید دولت طالبان را به رسمیت بشناسند.

وی سپس از نقش قطر در میانجیگری گروه‌های افغانستان تمجید و ابراز امیدواری کرد که دوحه به ارسال کمک‌های بشردوستانه به کابل ادامه دهد.

عبدالغنی برادر همچنین گفت که امید دارد دولت چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نقش فعالی در افغانستان بازی کند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *