جبهه مقاومت ملی: طالبان افراد بی‌گناه را در پنجشیر بازداشت و به زندانی در کاپیسا می‌برند

صالح محمد ریگستانی از فرماندهان «جبهه مقاومت ملی» افغانستان طالبان را به بازداشت و «شکنجه هولناک» افراد بی‌گناه در پنجشیر و انتقال آنها به زندانی در کاپیسا متهم کرده‌است.

او در یک پیام ویدیویی تازه می‌گوید، طالبان «بدون اجازه وارد خانه‌های مردم شده و تلاش می‌کنند که این کار در تناقض با احکام شرع‌است.»

آقای ریگستانی در این ویدیو می‌گوید که طالبان در پنجشیر به قریه‌ها رفته و افراد غیرمسلح را بازداشت می‌کنند و اذیت می‌کنند: «از آنها می‌خواهند که سلاح بیاورند و اگر نتوانستند سلاح بیاورند، از آنها می‌خواهند پول سلاح را بدهند.»

اما آقای ریگستانی سندی برای اثبات ادعایش ارایه نکرد ولی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواست که از این زندان در کاپیسا بازدید کنند تا از نزدیک ببیند این زندانیان در چه وضعیت بدی قرار دارند.

آقای ریگستانی همچنین طالبان را متهم کرد که افراد بی‌گناه تیرباران می‌کنند و حتی «به نزدیکان‌شان اجازه نمی‌دهند که به خاک سپرده شوند.»

طالبان اتهام قتل افراد غیرنظامی و بی گناه در پنجشیر را رد می‌کنند و می‌گویند برای تامین امنیت مردم به این دره رفته‌اند.

اخیرا سخنگوی طالبان در پاسخ به یافته‌های بی‌بی‌سی، که براساس آن دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در دره پنجشیر، کشته شده‌اند، این را رد کرد که جنگجویان آنها افراد ملکی را کشته باشند. اما بی‌بی‌سی به شواهدی دست یافته‌است که نشان می‌دهد طالبان برخلاف وعده خود مبنی بر خویشتنداری، دست به کشتار غیرنظامیان زده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد به بی‌بی‌سی گفت که در مورد ادعاهای کشتار غیرنظامیان در پنجشیر و دیگر مناطق تحقیق می‌کنند.

جبهه مقاومت ملی همچنین ویدیوهایی را منتشر کرده که نیروهای آن را در حال جنگ با طالبان در پنچشیر نشان می‌دهد. آقای ریگستانی تاکید کرده که مقاومت بر ضد طالبان زنده‌است و ادامه دارد.

طالبان درآغاز ورود به کابل وارد پنجشیر نشدند. چندین روز مذاکرات بی نتیجه با سران جبهه مقاومت انجام دادند. سرانجام پسر از شکست مذکرات طالبان به پنجشیر حمله کردند و این ولابت را تصرف کردند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *