اوسی‌سی‌آرپی: رئيس پیشین پارلمان و اجمل رحمانی بیش از ۱۵ میلیون دالر برای خرید زمین در دبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد (اوسی‌سی‌آرپی)، با نشر نتیجه یک تحقیق می‌گوید که میررحمان رحمانی، رییس پیشین پارلمان افغانستان و پسرش، اجمل رحمانی که اواخر سال گذشته به اتهام سوءاستفاده از کمک‌های دولت امریکا تحریم شده بودند، ۱۵.۲ میلیون دالر برای املاک، از جمله دو ساختمان بلند مسکونی و دو ویلا بزرگ در دبی هزینه کرده‌اند.

کابل ۲۴: اوسی‌سی‌آرپی سه‌شنبه‌شب، ۲۵ ثور، در گزارشی نگاشته است که آمارهای فاش‌شده نشان می‌دهد، دست‌کم سه پیمانکار دیگر که به فساد در قراردادهای تدارکاتی امریکا در افغانستان متهم هستند، در دبی جایداد دارند.

رحمانی‌ها چند ماه پیش با تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده به این اتهام که میلیون‌ها دالر از بودجه بازسازی امریکا را طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ اختلاس کرده‌اند، روبه‌رو شده‌اند.

اعلامیه تحریم‌های امریکا که در ماه قوس گذشته صادر شده بود، همچنان ده‌ها شرکت بین‌المللی که از سوی اجمل رحمانی مدیریت می‌شد را مسدود کرده است.

دست‌کم دو شرکت برای توسعه مجتمع‌های مسکونی بزرگ در دبی که در فهرست تحریم‌های ایالات متحده از آن نام برده شده است، هر سال بیش از دو میلیون دالر درآمد دارند.

بربنیاد یافته‌های شبکه جهانی روزنامه‌نگاران تحقیقی، اسناد ثبت زمین نشان می‌دهد که املاک و وسایل مربوط به شش شرکت متعلق به اجمل رحمانی حدود ۱۹۷ میلیون یورو (۲۱۲ میلیون دالر) ارزش دارد.

اجمل رحمانی گفته است که نمی‌تواند، این رقم را تایید کند.

در کنار این، وزارت خزانه‌داری امریکا در اعلامیه تحریم‌های خود مدعی شده بود که اجمل رحمانی ۱.۶ میلیون دالر به اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان برای برنده شدن و پدرش میررحمان رحمانی نیز میلیون‌ها دالر به سیاست‌مداران دیگر افغان برای «خرید» کرسی ریاست پارلمان پرداخت کرده‌اند.

این دو تن اتهام‌های وارد از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده را رد کرده و آن را «غیرمستند و گسترده» علیه‌شان عنوان کرده‌اند.

طبق گزارش دفتر پاسخگویی دولت امریکا که در مورد هزینه‌های فدرال به کانگرس گزارش می‌دهد، از زمان حمله ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۰۱ و خروج نیروهای این کشور در سال ۲۰۲۱، واشنگتن حدود ۱۴۱ میلیارد دالر برای ایجاد ثبات و بازسازی در افغانستان هزینه کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *