هشدار پوتین به ناتو: از خط سرخ ما عبور نکنید

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ عقرب) کشورهای غربی را به تشدید تنش‌ها در اوکراین با ارسال تسلیحات به کی‌یف و انجام رزمایش در دریای سیاه متهم کرد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، وی افزود: «شرکای غربی ما با تحویل سلاح‌های مدرن به کی‌یف و انجام مانورهای نظامی تحریک آمیز در دریای سیاه و سایر مناطق نزدیک به مرز ما، وضعیت را بدتر می‌کنند.»

آقای پوتین که اظهاراتش در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین مسکو و پایتخت‌های اروپایی بیان می‌شود، در عین حال بمب‌افکن‌های غربی را متهم کرد که در ۲۰ کیلومتری در نوار مرزی روسیه پرواز و سلاح‌های بسیار خطرناکی حمل می‌کنند.

او نسبت به عبور از «خط سرخ» هشدار داد. وی افزود: «غرب به اندازه کافی هشدارهای روسیه برای عبور نکردن از خط‌ سرخ‌ها را جدی نمی‌گیرد و مسکو باید تضمین‌های امنیتی جدی از غرب دریافت کند.» وی تصریح کرد که روسیه بسیار جدی است.

رئیس جمهوری روسیه به ناتو هم اعتراض کرد و گفت که این نهاد همه ساز و کارهای گفت‌وگو را نابود کرده است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دوشنبه گذشته گفته بود که در هفته‌های اخیر شاهد تمرکز زیاد و غیرعادی نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین بوده‌اند.

از سوی دیگر برخی از تصاویر ماهواره‌ای نیز نشان می‌دهند که حدود هزار موتر نظامی در ۲۵۰ کیلومتری مرز اوکراین مستقر شده‌اند.

ناتو، واشنگتن، پاریس و برلین در روزهای اخیر تقویت نیروهای روسیه در مرزهای شرقی اوکراین را محکوم کرده‌اند، جایی که جنگ با جدایی طلبان هوادار روسیه از سال ۲۰۱۴ در جریان است. در همان سال مسکو شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد.

چندی پیش نیز رییس جمهوری اوکراین هشدار داده بود که هزاران سرباز روسیه در مرز با این کشور مستقر شده‌است.

روسیه‌های کشورهای غربی را متهن به حمایت از اکراین و تشدید بحران در این منطقه متهم می‌کند.

اوکراین بارها روسیه را به خاک این کشور تعرض کرده است و حاکمیت این کشور را نقض کرده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *