پوتین: برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی نداریم

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۱۸ جوزا، هفتم جون برای نخستین بار تاکید کرد که کشورش برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به استفاده از سلاح هسته‌ای ندارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که نیروهای تحت امرش طی ماه‌های اخیر در شرق اوکراین به پیشروی‌های قابل توجهی دست یافته‌اند در ادامه تصریح کرد که در حال حاضر شرایط مهیای استفاده از چنین سلاح‌هایی نیست.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از بلومبرگ، ولادیمیر پوتین همچنین در همین راستا خواستار آن شد که بحث و اظهار‌نظرها در باره چنین موضوعی (حمله با سلاح هسته‌ای) پایان یابد.

با این حال، وی که رهبری بزرگترین قدرت هسته‌ای جهان را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد که تغییر دکترین هسته‌ای روسیه را که شرایط تازه استفاده از چنین سلاح‌هایی در آن تبیین شده باشد، رد نمی‌کند.

آقای پوتین تصریح کرد که روسیه ممکن است در صورت لزوم دست به آزمایش یک سلاح هسته‌ای بزند، اگرچه در حال حاضر نیازی به این کار نمی‌بیند.

این اظهارات در واقع بخشی از پاسخ ولادیمیر پوتین به سوال سرگئی کاراگانف، تحلیلگر بانفوذ روس بود که پرسیده بود آیا رئیس جمهور پوتین باید «تپانچه اتمی به سوی معبد غرب» را بر سر اوکراین در دست بگیرد؟

رئیس‌جمهور روسیه که در مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ سخن می‌گفت در این خصوص تاکید کرد: «چنین نیازی وجود ندارد.»

وی در عین حال یادآور شد: «استفاده (از سلاح‌ هسته‌ای) تنها در یک مورد استثنایی که حاکمیت و تمامیت ارضی کشور تهدید شود، امکان پذیر است؛ من فکر نمی‌کنم که چنین موردی پیش بیاید.»

آقای پوتین در همین راستا افزود: «اما این دکترین یک ابزار زنده است و ما با دقت اتفاقاتی را که در دنیای اطرافمان رخ می‌دهد زیر نظر داریم و ایجاد برخی تغییرات در این دکترین را رد نمی‌کنیم. این موضوع همچنین شامل آزمایش سلاح‌های هسته‌ای نیز می‌شود.»

در دکترین هسته‌ای روسیه که جزئیات آن سال ۲۰۲۰ منتشر شد شرایطی تعیین شده که بر اساس آن رئیس جمهوری این کشور می‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را مد نظر قرار دهد.

بر اساس این دکترین، در صورت به خطر افتادن موجودیت کشور بواسطه حمله‌ای با سلاح‌های متعارف نیز می‌توان استفاده از سلاح هسته‌ای را مد نظر قرار داد.

سرگئی کاراگانف، تحلیلگر سرشناس روس سال گذشته پیشنهاد حمله هسته‌ای محدود به یکی از اعضای ناتو در اروپا برای مجبور کردن غرب به عقب‌نشینی بر سر مناقشه اوکراین را مطرح کرده بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *