وزیر مالیه اسبق قطر به ۲۰ سال زندان محکوم شد

دادگاهی در قطر علی‌شریف العمادی؛ وزیر مالیه سابق این کشور را به ‘جرم پولشویی’ بیش از ۵.۶ میلیارد دالر به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

دادگاه بدوی همچنین علی‌شریف العمادی را به پرداخت جریمه ۱۶.۷ میلیارد دالر محکوم کرده است.

به گزارش کابل۲۴؛ بر اساس اسنادی که رویترز مشاهده کرده، این مقدار، دو برابر پولی است که او پولشویی کرده است.

خبرگزاری رسمی قطر روز پنج‌شنبه ۱۶ جدی با اعلام این خبر گزارش داد که دادستانی کشور بعد از مشاهده شواهد و اسناد، دستور بازداشت آقای العمادی را صادر کرد و تحقیقات گسترده درباره اتهامات وی آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که آقای العمادی از سال ۲۰۱۳ عضو هیات مدیره «صندوق ثروت ملی» قطر به ارزش ۳۰۰ میلیارد دالر بوده و همچنین عضو هیات مدیره بانک ملی قطر، بزرگترین بانک وام‌دهنده خاورمیانه و آفریقا نیز بوده است.

البته وزیر مالیه سابق با ۱۴ نفر دیگری که دادگاهی شده‌اند، می‌توانند علیه محکومیتی که دادگاه ۱۰ جنوری صادر کرد، درخواست تجدید نظر کنند.

بر اساس این سند، عمادی علاوه بر پولشویی، به اتهام دریافت رشوه، سوء استفاده از موقعیت و قدرت و آسیب به سرمایه عمومی نیز محکوم شده است.

رویترز نوشت که وکیل آقای عمادی به درخواست این خبرگزاری پاسخ نداده است.

وزیر مالیه سابق قطر در ماه می سال ۲۰۲۱ بازداشت و از مقامش سبک‌دوش شد.

دادستانی کل قطر دقیقا اعلام نکرده که آقای العمادی در چه پروژه‌های عمومی دست به حیف‌ومیل اموال دولتی زده و چگونه از قدرت سوء استفاده کرده است.

اقتصاد قطر پارسال ۳.۷ درصد کوچک‌تر شد، اما انتظار می‌رود که در سال جاری ۲.۲ درصد رشد کند.

قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *