قریشی: پاکستان و ایران در مورد طالبان دیدگاه مشترک دارند

شاه محمود قریشی؛ وزیر امور خارجه پاکستان در دیدار با مقام‌های ایرانی گفته‌است که دیدگاه هماهنگ تهران و اسلام‌آباد در خصوص صلح افغانستان اطمینان بخش است.به گزارش رسانه‌های ایرانی، قریشی این اظهارات را در دیدار روز سه‌شنبه (۱۳ میزان) خود با علی باقری؛ معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران و سفیر این کشور در اسلام‌آباد عنوان کرده‌است.

وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که طرفین درباره روابط دوجانبه ایران و پاکستان، لزوم‌ گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف و اوضاع افغانستان تبادل نظر کردند.

به گزارش کابل۲۴،قریشی با اشاره به تحولات افغانستان، خواستار نقش فعالانه جامعه جهانی برای ‌کمک به مردم افغانستان جهت جلوگیری از بحران‌های انسانی و اقتصادی شده و گفته‌است که وجود هماهنگی در مواضع و دیدگاه تهران و اسلام‌آباد در بحث صلح افغانستان اطمینان بخش است.

پاکستان و ایران دو کشوری که در گذشته روابط نزدیک با طالبان داشتند تاکنون حاکمیت “امارت اسلامی” را به رسمیت نشناخته‌اند.

مقام‌های ایرانی بر همه‌شمول بودن دولت در افغانستان تاکید دارند و می‌گویند، برای به رسمیت شناختن طالبان عجله ندارد.

پاکستان اما برای شناسایی طالبان تلاش دارد و در عین حال می‌گوید، در مورد به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان با کشورهای منطقه تصمیم مشترک خواهد گرفت.

عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان می‌گوید، کشورهای غربی از جمله امریکا در به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شود. او در عین حال باور دارد که امریکا دیر و یا زود مجبور به شناسایی طالبان خواهد شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *