قریشی: جهان طالبان را به رسمیت بشناسد

شاه‌محمود قریشی؛ وزیر امور خارجه پاکستان می‌گوید که جامعه جهانی باید نقشه راهی ایجاد کند که منجر به رسمیت‌بخشیدن دیپلماتیک و مشروعیت بین‌المللی طالبان شود و سپس با آنان وارد گفتگو شود.آقای قریشی که در نیویارک به سر می‌برد این سخنان را روز چهارشنبه، ۳۱ سنبله در یک مصاحبه اختصاصی با آسوشیتدپرس بیان کرد.

او افزود که جهان در برخورد با طالبان از صبر و شکیبایی کار بگیرد و واقع‌بین باشد. وی پیشنهاد کرد که جهان نقشه راهی برای به رسمیت‌شناختن طالبان با توجه به شرایط تعیین‌شده تهیه کند.

وزیر خارجه پاکستان گفت که اگر طالبان شرایط را برآورده کنند، در واقع راه را برای خود ساده می‌سازند و مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

این مقام ارشد پاکستانی تصریح کرد که در عین حال جهان باید بفهمد که در صورت عدم پذیرش طالبان چه جایگزینی وجود دارد و نباید از این واقعیت دور شود. وی نحوه برخوردهای قبلی جامعه جهانی با طالبان را نادرست خواند.

وزیر خارجه پاکستان در این مصاحبه بار دیگر از امریکا، صندوق بین‌المللی پول و سایر کشورهایی که دارایی‌های دولت افغانستان را مسدود کرده‌اند خواست تا این پول را فوراً آزاد کنند تا این اقدام بتواند به عادی‌شدن شرایط افغانستان کمک کند.

او گفت که نکته خوب طالبان این است که آن‌ها به گفته‌های همسایگان و جامعه جهانی گوش می‌‌دهند و مطابق آن عمل می‌کنند. وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌داند طالبان حرف جامعه جهانی را جدی می‌گیرند، به تعیینات تازه طالبان در کابینه اشاره کرد و مدعی شد که «اقلیت‌های قومی» شامل تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها را نیز شامل کابینه کرده‌اند.

قریشی همزمان عدم حضور زنان در کابینه و دولت طالبان را به شرایط وابسته دانسته‌است.

وزیر خارجه پاکستان گفت که نظر به اطلاعات او، پس از حاکمیت طالبان، اوضاع افغانستان بهتر شده و اکنون نظم و قانون دوباره بر افغانستان حاکم شده‌است

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *