واکنش‌ها به سیلاب‌های مرگبار در بغلان

دبیرکل سازمان ملل گفته از وقوع سیلاب‌های مرگبار در ولایت بغلان اندوهگین است و با خانواده‌های سیلاب‌زده ابراز هم‌دردی کرده است.

کابل ۲۴: استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش گفت ملل متحد در حال هماهنگی با ا.ا.ا برای تسریع کمک‌های فوری به سیلاب‌زدگان است.

دبیرکل سازمان ملل همبسگی خود را با مردم افغانستان اعلام کرده است.

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی ا.ا.ا در قطر می‌گوید که در پی جاری شدن سیلاب‌های اخیر در ۱۰ ولسوالی بغلان، دست‌کم ۲۳۴ تن جان باخته‌اند و حدود ۲۴۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شاهین شنبه‌شب، ۲۲ ثور، در بیانیه‌ای نوشته‌است که این سیلاب‌ها همچنان پنج هزار و ۹۹۶ خانه را در این ولایت تخریب کرده است.

به گفته وی، سه هزار و ۹۹۵ خانه به‌گونه کلی و دو هزار و یک خانه هم قسماٌ تخریب شده است.

آقای شاهین افزوده که نُه هزار و ۱۶۰ مواشی نیز در پی جاری شدن این سیلاب‌ها تلف شده است.

شاهین تصریح کرده که سیلاب‌ها در بغلان حدود ۱۹ هزار و ۷۰ جریب زمین را هم از بین برده است.

رییس دفتر سیاسی ا.ا.ا در قطر خسارات ناشی از سیلاب‌ها در بغلان را «بزرگ» خوانده و گفته است که آسیب دیدگان نیازمند دریافت کمک‌های بشری بیشتر هستند.

وزارت خارجه ازبیکستان با خانواده‌های آسیب‌دیده از سیلاب‌های پسین در افغانستان، غم‌شریکی کرد.

بختیار سعیدوف وزیر خارجه ازبیکستان در ایکس نگاشته است که از سرازیر شدن سیلاب‌ها در افغانستان که جان صدها نفر را گرفته، غم‌گین است و برای زخمی‌ها بهبودی فوری آرزو دارد.

برنامه جهانی غذا می‌گوید که سیلاب‌های ناشی از باران شدید در ولایت بغلان بیش از۳۰۰ کشته بر جای گذاشته و بیش از یک هزار خانه را تخریب کرده است.

این اداره ملل متحد در صفحه ایکس خود نوشته است که برای بازماندگان سیلاب‌ها در این ولایت بسکویت توزیع می‌کند.

امارات متحده عربی به مردم افغانستان به‌ویژه خانواده‌های آسیب‌دیده در سیلاب‌های بغلان، تسلیت گفت.

وزارت خارجه امارات متحده عربی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که مراتب تسلیت و هم‌دردی خود را در پیوند به جاری شدن سیلاب‌ها با “مردم دوست افغانستان و خانواده‌های قربانیان” ابراز داشته و برای زخمی‌های این رویداد شفای فوری آرزو می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *