ائتلاف تحت رهبری عربستان: در سه روز دست‌کم ۲۶۴ حوثی را کشتیم

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کرد که دست‌کم۲۶۴ شورشی حوثی در جریان حملات هوایی سه روز گذشته به حومه شهر مآرب کشته شده‌اند.


به گزارش کابل۲۴، به نقل از یورو نیوز، مآرب در شمال شرقی یمن و در مرز عربستان سعودی، تنها شهری در شمال این کشور است که همچنان در کنترل نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی قرار دارد.

جنبش انصارالله، متشکل از حوثی‌ها، متحدان سیاسی آن‌ها و بخشی از ارتش از حدود دو ماه و نیم پیش حملات گسترده‌ای را برای تصرف این شهر آغاز کرد. با وجود پیشروی‌های گسترده برای کنترل مآرب، عربستان سعودی از دو هفته پیش بمباران مواضع نیروهای حوثی در حومه این شهر را تشدید کرد.

به‌گفته ائتلاف نظامی ریاض و متحدانش در جریان بمباران‌های سه روز گذشته ۳۶ خودرو نظامی منهدم و بیش از ۲۶۴ نفر از حوثی‌ها در منطقه الجواب واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب مآرب و الکسری در ۳۰ کیلومتری شمال غربی این شهر کشته شده‌اند.

تشدید نبرد در یمن در حالی صورت می‌گیرد که دو بازیگر عمده خارجی این جنگ ۶ ساله یعنی ایران و عربستان اخیرا مذاکرات خود را برای کاهش تنش از سر گرفته‌اند.
عربستان سعودی و متحدانش از سال ۲۰۱۵ و پس از آنکه حوثی‌ها در آستانه ورود به بندر عدن، مرکز دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی بودند، وارد میدان جنگ در یمن شدند. با وجود آنکه مرحله نخست حملات هوایی ائتلاف با نام «طوفان قاطع» پس از یک ماه پایان یافت، مرحله دوم مداخله نظامی برای حمایت از «دولت مشروع» منصور هادی با نام «بازگرداندن امید» پس از ۶ سال همچنان ادامه دارد.

در جریان جنگ یمن که از سوی سازمان ملل متحد «بزرگ‌ترین تراژدی بشر در حال حاضر جهان» توصیف شده، بیش از ۱۰۰هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند و میلیون‌ها نفر از جمله کودکان، در آستانه مرگ بر اثر گرسنگی و بیماری قرار دارند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *