چندین تن از پیلوت‌های افغان، ازبکستان را به مقصد امارات ترک کردند

با وجود فشار و درخواست طالبان برای بازگشت پیلوت‌های فراری افغان از ازبکستان به افغانستان، شماری از این پیلوت‌ها روز یک‌شنبه، ۲۲ سنبله ازبکستان را به مقصد امارات متحده عربی ترک کردند.خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از پیلوت‌ها گزارش داده که با وجود تقاضای طالبان مبنی بر بازگشت این پیلوت‌ها به افغانستان،‌ یک گروه از آن‌ها بر اساس توافق مقام‌های امریکایی، ازبکستان را ترک کرده‌ و به امارات متحده عربی رفته‌اند.

پیش از این،‌ روزنامه امریکایی وال‌استریت ژورنال گزارش داده‌بود که این پیلوت‌ها قرار است ابتدا به دوحه؛ پایتخت قطر بروند و از آن‌جا به کشور سومی اسکان مجدد خواهند یافت.

براساس گزارش‌ها، روز ۱۵ آگوست، تنها چند ساعت پیش از ورود طالبان به کابل، حدود ۵۸۵ پرسونل نظامی افغانستان همراه با اعضای خانواده‌های‌شان توسط ۲۲هواپیمای نظامی و ۲۴ هیلکوپتر از میدان هوایی کابل به ازبکستان رفتند.

خبرگزاری رویترز گفته‌است که هنوز مشخص نیست که ۴۶ هواپیمای نیروهای هوایی افغانستان که در آن زمان به میدان هوایی ترمذ نشست کرده‌بود، چه خواهد شد.

این خبرگزاری به نقل از مقام‌های پیشین و کنونی ایالات متحده گزارش داده که گروه طالبان بر حکومت ازبکستان فشار وارد کرده تا این هواپیما ها را همراه با پیلوت‌ها به افغانستان بازگرداند.

رویترز افزوده‌است که مقام‌های ازبکستان برای جلوگیری از تنش با طالبان که قدرت در افغانستان را به دست گرفته‌،‌ از ایالات متحده خواسته تا در مورد پیلوت‌های افغان اقدام فوری کند.

تاکنون ایالات متحده، سازمان ملل متحد و طالبان در مورد انتقال یک گروه از پیلوت‌های افغان از ازبکستان به امارات متحده عربی چیزی نگفته‌اند.

پیش از این، یک مرکز تحقیقاتی امریکا در ۴ سنبله گزارش داده‌بود که بیش از ۴۵ هواپیمای‌ مربوط به نیروی هوایی افغانستان به منظور جلوگیری از دسترسی طالبان به این طیارات به خارج از افغانستان انتقال داده شده‌اند.

مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتیژیک (CSIS) با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داده‌است که ده‌هاهواپیمای نظامی افغانستان در توقفگاه Tarmac میدان هوایی بین‌المللی ترمز در ازبکستان مشاهده شده‌است. این تصاویر ماهواره‌ای در ۱۶ آگوست ۲۰۲۱ میلادی گرفته شده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *