شهباز شریف با رای پارلمان به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد

قانونگذاران پارلمان پاکستان در حالی روز یکشنبه شهباز شریف را بار دیگر به عنوان نخست‌وزیر این کشور برگزیدند که متحدان عمران خان، نخست‌وزیر پیشین و زندانی این کشور در اعتراض به انتصاب او فریاد می‌زدند و آقای شریف را متهم به تقلب در انتخابات ماه گذشته می‌کردند.

به گزارش کابل‌۲۴؛ بنا بر اعلام ایاز صادق، عضو حزب مسلم لیگ و رئیس پارلمان پاکستان، آقای شریف با ۲۰۱ رأی توانسته است عمر ایوب از حزب «شورای اتحاد سنی» را که ۹۲ رأی به دست آورد، شکست دهد.

مطابق با قانون این کشور، حداقل رای لازم برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری ۱۶۹ رای است.

عمر ایوب از حمایت «حزب تحریک انصاف» به ریاست عمران خان نیز برخوردار بود که نامزدهایش نتوانستند به تنهایی کرسی‌های کافی را برای تشکیل دولت به دست آورند.

حزب تحریک انصاف از مذاکره با رقبای خود برای تشکیل ائتلاف نیز خودداری کرد. در مقابل، حزب «مسلم لیگ» پاکستان و حامیانش پس از انتخابات ۸ فبروری توانستند پس از چند روز مذاکره اتحادی را تشکیل دادند.

نتایج انتخابات ۸ فبروری پاکستان پس از یک تاخیر غیرمعمول اعلام شد که مقامات دلیل آن را قطعی تلفن همراه در سراسر کشور اعلام کردند و گفتند که قطع ارتباطات برای جلوگیری از حملات ستیزه جویان به نامزدها و نیروهای امنیتی ضروری بوده است.

با این حال، این تأخیر باعث انتقاد گسترده حزب عمران خان شده و این حزب اصرار دارد که در رای گیری‌ها تقلب شده است.

این حزب همچنین می‌گوید بر اساس شواهد و مدارک، پیروزی آن‌ها «در حین شمارش آرا به سرقت رفته است»؛ اتهامی که از سوی کمیسیون انتخابات رد شده است.

به همین دلیل متحدان عمران خان در حالی که تصاویر او را در دست داشتند، هنگام شروع سخنرانی شهباز شریف در پارلمان مقابل او ایستادند و فریاد «دزد رأی» و «شرمت باد» سر دادند.

شهباز شریف نیز در سخنرانی روز یکشنبه خود گفت: «ما در گذشته قربانی اقدامات سیاسی شدیم اما هرگز انتقام نگرفتیم.»

او بدون نام بردن از عمران خان گفت که «حاکم قبلی» بسیاری از رقبای سیاسی از جمله او و متحدش آصف علی زرداری را به زندان انداخت.

او همچنین حامیان عمران خان را به حمله به تأسیسات نظامی متهم کرد و افزود که اکنون پارلمان و دادگاه تصمیم خواهند گرفت که آیا کسانی که در حمله به تأسیسات نظامی دست داشتند مستحق عفو هستند یا خیر.

آقای شریف همچنین گفت که بزرگترین چالش او در حال حاضر وضعیت اقتصادی پاکستان است که برای اداره امور کشور به وام‌های خارجی متکی است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *