شی پس از ۵ سال به اروپا می‌رود

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین قرار است برای نخستین بار طی پنج سال گذشته به اتحادیه اروپا سفر کند.

به نظر می‌رسد این سفر با هدف ارسال این پیام طراحی شده که بیجینگ در مقایسه با واشینگتن، آماده ارائه فرصت‌های اقتصادی بیشتری به شرکای اروپایی خود است.

به گزارش کابل۲۴؛ شی جین‌پینگ قرار است از پنجم ماه می امسال در یک سفر پنج روزه راهی فرانسه، صربستان و مجارستان شود.

علاوه بر اقامت کوتاه دو روزه در پاریس، پایتخت فرانسه، حضور شی در بلگراد، پایتخت صربستان و بوداپست، پایتخت مجارستان نیز در دستور کار قرار دارد.

بر اساس گزارش اکونومیک تایمز، به نظر می‌رسد با وجود تحقیقات متعدد اتحادیه اروپا در مورد سیاست‌های صنعتی چین مانند اعطای یارانه‌های دولتی به تولیدکنندگان این کشور، هنوز کشورهایی مانند فرانسه و مجارستان سعی دارند نظر بیجینگ را برای سرمایه‌گذاری جلب کنند.

الیزه میزبان شی

انتظار می‌رود امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در طول سفر دو روزه شی به کشورش، ضمن تلاش برای تعمیق روابط شخصی با او، از رهبر چین بخواهد به منظور متوقف کردن جنگ در اوکراین بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فشار وارد کند.

طبق گفته افرادی که از برنامه‌های پاریس مطلع‌اند اما نخواستند نامشان فاش شود، مکرون قصد دارد توجه چین را به سرمایه‌گذاری در بخش باتری‌های خودروهای الکتریکی فرانسه جلب کند.

چونگ جا ایان، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور، به اکونومیک تایمز گفت: «فرانسه به شی این فرصت را می‌دهد تا با یک قدرت برجسته اتحادیه اروپا که ثابت کرده حاضر است مسیر مستقل‌تری در پیش بگیرد، مذاکره کند. در واقع این سفر تلاشی است برای جذب بخش‌هایی از اروپا که شی احساس می‌کند ممکن است تمایل بیشتری به همکاری با چین داشته ‌باشند.»

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز شنبه هشتم ثور به مشاور دیپلوماتیک مکرون گفت امیدوار است پاریس بتواند اتحادیه اروپا را ترغیب کند تا «سیاست واقع‌گرایانه‌ای در قبال بیجینگ» در پیش گیرد.

اورسولا فون‌ در‌ لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز در جریان سفر شی به فرانسه، همراه با مکرون دیداری سه‌جانبه با او خواهد ‌داشت.

پس از سال‌ها ایفای نقش میانجی بین ابرقدرت‌های جهان، بی‌اعتمادی نسبت به چین در اتحادیه اروپا رو به افزایش است.

در تازه‌ترین مورد، آلمان هفته گذشته «چهار جاسوس چینی» را دستگیر کرد.

بر اساس گزارش‌ها، دیپلومات‌های اتحادیه اروپا در حال بررسی محدودیت‌های بیشتر برای شرکت‌های چینی به دلیل حمایت آن‌ها از ماشین جنگی روسیه هستند.

سفر شی به اروپا چند هفته پس از آن صورت می‌گیرد که جَنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده به رهبران حزب کمونیست در بیجینگ هشدار داد مازاد ظرفیت چین، یک مشکل جهانی است. پیامی که چند روز بعد اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز آن را تکرار کرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *