“پیشروی قابل‌توجه” نظامیان روسیه در جبهه شمال شرق اوکراین

وزارت دفاع روسیه روز شنبه (۲۲ ثور) اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور توانسته‌اند در قالب حمله زمینی مجدد به شمال شرق اوکراین، پنج روستا را تصرف کنند.

مقامات اوکراینی هنوز به طور رسمی تایید نکرده‌اند که آیا واقعا روس‌ها این روستاهای واقع در «منطقه خاکستری» مورد مناقشه در مرز منطقه خارکیف اوکراین و روسیه را تصرف کرده اند یا نه.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، روزنامه‌نگاران اوکراینی گزارش دادند که روستاهای بوریسیوکا، اوهیرتسوه، پیلنا و استریلچا روز جمعه به تصرف نیروهای روسی درآمد. روسیه می‌گوید که روستای پلتنیوکا نیز تصرف شده است.

مؤسسه مطالعات جنگ مستقر در واشنگتن روز جمعه اعلام کرد که دستاوردهای اخیر روسیه «از نظر تاکتیکی قابل توجه» است.

به گفته مقامات اوکراینی، از سرگیری حملات زمینی روسیه به این منطقه بیش از ۱۷۰۰ غیرنظامی ساکن در شهرک‌های نزدیک به خط مقدم جنگ را مجبور به فرار کرده است.

پیش‌بینی تلاش‌های هماهنگ برای ایجاد منطقه حائل

تحلیل‌گران معتقدند که حملات ماه مارس روسیه علیه زیرساخت‌های انرژی و شهرک‌های این منطقه در واقع تلاشی هماهنگ از سوی مسکو برای ایجاد شرایط برای این حمله بود. تحلیلگران همچنین خاطرنشان کردند که فشار اخیر روسیه در خارکیف به دنبال بهره برداری از وضعیت کمبود مهمات اوکراین قبل از رسیدن تدارکات غربی به خط مقدم است.

وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه نیز می‌گویند که این حمله می‌تواند نشان‌دهنده آغاز تلاش روسیه برای ایجاد یک «منطقه حائل» باشد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اوایل سال جاری میلادی وعده ایجاد آن را داده بود تا بلکه از این طریق بتواند حملات مکرر اوکراین به بلگورود و سایر مناطق مرزی روسیه را متوقف کند.

بمباران پرتعداد هوایی و توپخانه‌ای توسط روسیه
این نگرانی وجود دارد که حتی روسیه بتواند مسیرهای عرضه تسلیحات غربی به اوکراین را قطع کند و شهر خارکیف را که ۱.۱ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، محاصره کند.

خبرنگاران آسوشیتدپرس طی سه ساعت حضور در آنجا شاهد ۹حمله هوایی بودند.

در همین حال، بمباران‌های هوایی و توپخانه‌ای روسیه بیش از ۳۰ شهر و روستای مختلف در این منطقه را در روز شنبه مورد هدف قرار داد که منجر به کشته شدن حداقل سه نفر و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *