رایزنی نمایندگان ویژه روسیه، چین و پاکستان با کرزی و عبدالله

نمایندگان کشورهای روسیه، چین و پاکستان برای افغانستان با حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه دولت اشرف‌غنی دیدار کردند.

این دیدار امروز (سه‌شنبه، ۳۰سنبله) در کابل انجام شده‌است.

عبدالله در صفحه فیسبوک خود نوشته‌است که در این دیدار روی قضایای جاری در کشور بحث و تبادل نظر شده‌است.

عبدالله گفته‌است که در این نشست نمایندگان کشورهای یادشده بر تشکیل حکومت همه شمول و قابل قبول برای مردم افغانستان تاکید کردند.

به گفته عبدالله آنان همچنین بر تحکیم صلح و ثبات، سیاست معتدل، احترام به حقوق زنان، زمینه‌ تعلیم و تربیه مساوی برای افغان‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای تأکید ورزیدند.

نمایندگان کشورهای روسیه، چین و پاکستان برای افغانستان پیشتر ملا محمد حسن آخوند؛ رییس‌الوزرای دولت موقت طالبان دیدار و گفتگو کرده‌ بودند.

جزئیات بیشتری از این دیدار و موضوع عمده مورد بحث میان مقامات طالبان و نماینده‌های این کشورها منتشر نشده‌است.

با گذشت دو هفته از اعلام دولت طالبان، هنوز هیچ کشوری این دولت را به رسمیت نشناخته‌است.

به تازگی عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان گفته‌است که کشورهای همسایه افغانستان در مورد به رسمیت شناختن طالبان تصمیم تجمعی می‌گیرند.

خان در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته‌است که پاکستان در تعامل با همسایگان افغانستان و به‌طور جمعی در مورد به رسمیت شناختن یا نشناختن دولت طالبان تصمیم خواهند گرفت.

آقای خان گفته‌است که تصمیم جمعی این کشورها به عملکرد دولت طالبان بستگی دارد و به سه شرط اشاره کرده که به گفته وی مورد نظر همسایگان افغانستان هم هست.

او گفته تصمیم آنها بستگی خواهد داشت به اینکه آیا طالبان یک دولت فراگیر خواهند داشت، آیا رعایت حقوق بشر را تضمین خواهند کرد، و اینکه خاک افغانستان نبایستی مامنی برای تروریسم شود؛ و این چیزی است که کشورهای همسایه بیش از هر چیز نگران آن هستند.

خان پیشتر گفته بود که پس از مذاکرات با کشورهای عضو سازمان شانگهای و همسایگان افغانستان به ویژه تاجیکستان او رسما مذاکره با طالبان در مورد حکومت فراگیر در افغانستان که اقوام تاجیک، هزاره و ازبک را هم شامل شود، آغاز کرده‌است.

طالبان کابینه‌ موقت خود را در تاریخ ۱۶ سنبله اعلام کردند که در راس محمدحسن آخوند به‌عنوان رییس‌الوزرا و ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی به‌حیث معاونان او تعیین شده‌اند.

سایر اعضای کابینه طالبان هم از یک سره طالب هستند و نه زنان در آن سهم دارند و نه هم جریان‌های سیاسی.

ترکیب این کابینه واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشت.

طالبان اما گفته‌اند که این کابینه برای رسیدگی به امور ضروری حکومت‌داری تشکیل شده و موقت‌ است و در آینده، یک دولت شامل همه اقوام و اقلیت‌های کشور، ایجاد خواهد شد. با این حال، هیچ زمانی برای پایان کار دولت کنونی و تشکیل دولت جدید، اعلام نشده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *