مشارکت استراتژیک و آغاز عصر جدید محور ديدار پوتین و شی

ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رهبران روسیه و چین در یک بیانیه مشترک به آغاز «عصر جدید» مشارکت میان دو رقیب قدرتمند امریکا متعهد شدند.

شی جین پینگ به پوتین رئیس جمهور روسیه گفت روابط کنونی بیجینگ و مسکو «به سختی به دست آمده و باید گرامی داشته شود.»

کابل ۲۴: پوتین بامداد پنجشنبه در اولین سفر خارجی‌اش در دور جدید ریاست‌جمهوری خود وارد بیجنگ شد و مورد استقبال گرم شی جین پینگ قرار گرفت.

رهبران روسیه و چین بیانیه‌ مشترکی صادر کردند که در آن مواضع دو کشور درباره مسائيل مختلف از اوکراین و تایوان گرفته تا کوریای شمالی و همکاری‌های مالی و فناوری هسته‌ای بیان شده است.

رئيس‌جمهور چین در این دیدار گفت که بیجینگ مایل است که به گونه مشترک کشورهای موردنظرش به توسعه و عمران دست یابند و «برای حفظ انصاف و عدالت در جهان با یکدیگر همکاری کنند.»

او به پوتین گفت که آنها فرصت آوردن تغییراتی را دارند که جهان در یک قرن گذشته شاهد نبوده است؛ سخنی که بسیاری از تحلیلگران آنرا تلاشی برای به چالش کشیدن نظم جهانی به رهبری امریکا دانسته‌اند.

بنا به گزارش شبکۀ تلویزیونی دولتی چین (سی‌سی‌تی‌وی)، شی‌جین‌پینگ در نخستین روز از سفر ولادیمیر پوتین به پکن تأکید کرد که دو کشور چین و روسیه روابط خود را به عنوان «همسایگان خوب، دوستان خوب و شرکای خوب» تقویت خواهند کرد.

در بیانیه مشترک چین و روسیه امریکا متهم شده که هنوز در اندیشه دوران جنگ سرد است و با «منطق تقابل بلوک‌ها هدایت می‌شود» و امنیت «گروه‌های محدود» را بالاتر از امنیت منطقه قرار می‌دهد؛ آنچه که تهدیدی برای همه کشورهای منطقه خوانده شده است.

ودانت پتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش سفر پوتین به چین گفت که بیجینگ نمی‌تواند به طور هم‌زمان روابط خوب و قوی با اروپا، سایر کشورها و روسیه داشته باشد.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه، ولادیمیر پوتین پس از دیدار با شی‌جین‌پینگ تأکید کرد که «نزدیکی روابط روسیه و چین، برعلیه کسی نیست بلکه همکاری ما در امور جهانی امروز یکی از عوامل اصلی تثبیت کننده در عرصۀ بین‌المللی است».

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *