زیردریایی‌ها فرانسه را به هند نزدیک می‌کند

براهما چلانی، استاد مطالعات راهبردی مرکز تحقیقات سیاست گذاری در دهلی نو، می‌گوید: «اتحاد آکوس به دور از تأثیر بر مشارکت هند و فرانسه، به احتمال زیاد آن را تقویت می کند، زیرا این نزدیک شدن کشورهای انگلیسی زبان باعث تشویق کشورهای غیر انگلیسی زبان برای ایجاد مشارکت نزدیک‌تر می شود.»

کابل۲۴: اتحاد بین استرالیا، امریکا و بریتانیا می تواند مشارکت راهبردی بین هند و فرانسه را تقویت کند و به طور بالقوه، فروش زیردریایی ها را در دهلی نو تسهیل کند.

پس از تحقیر استرالیایی – امریکایی، به نظر می رسد فرانسه می خواهد شریک هندی خود را مورد لطف قرار دهد و بالعکس. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به تازگی به زبان هندی در توییتر از «شریک عزیز» و «دوست عزیز» خطاب به نخست وزیر نارندرا مودی، استفاده کرده است.

نارندرا مودی روز جمعه بیست و چهارم سپتامبر در واشنگتن در اجلاس کوآد شرکت می کند، یک اتحاد دیپلماتیک که هند، امریکا، استرالیا، ژاپن را گرد هم می آورد و هدف آن ایجاد توازن با قدرت چین است.

براهما چلانی، استاد مطالعات راهبردی مرکز تحقیقات سیاست گذاری در دهلی نو، می گوید: «اتحاد آکوس به دور از تأثیر بر مشارکت هند و فرانسه، به احتمال زیاد آن را تقویت می کند، زیرا این نزدیک شدن کشورهای انگلیسی زبان باعث تشویق کشورهای غیر انگلیسی زبان برای ایجاد مشارکت نزدیکتر می شود.»

هرش پانت، استاد کالج کینگ در لندن می گوید: «فرانسه و هند در مورد لزوم حفظ استقلال راهبردی دیدگاه مشابهی دارند و هند کورکورانه از امریکا پیروی نخواهد کرد.» در دهلی نو گفته می شود که با فرانسه بدرفتاری شده است. به گفته یک مقام ارشد هندی روابط بین پاریس و دهلی نو هرگز به این خوبی نبوده است.

هند در واقع شریک اصلی فرانسه در منطقه هند و اقیانوسیه است. در زمینه تجهیزات نظامی، دهلی نو بهترین مشتری فرانسه در یک دهه گذشته بوده است. به گفته وزارت نیروهای مسلح فرانسه، بین سال های 2011 تا 2020، مبلغ سفارشات هندی بالغ بر 13 میلیارد یورو بوده است.

هند درصدد نوسازی ناوگان خود است. در سال 2015، طرح زیردریایی های هسته ای را نیز تصویب کرد. در مسائل هسته ای نظامی، امریکا همواره از انتقال فناوری به هند به نام منع گسترش سلاح هسته ای خودداری می کرد. تحلیلگران هندی به آن تردید دارند زیرا مشارکت دفاعی هند و روسیه باعث خشم در ورای آتلانتیک می شود. عدی باسکار، افسر سابق نیروی دریایی و مدیر انجمن مطالعات سیاسی یک اتاق فکر مستقر در دهلی نو، می گوید: «بنابراین همه این ها امکان انتقال فناوری بین فرانسه و هند را در زمینه زیردریایی های هسته ای فراهم می کند.»

منبع: اکسپرس

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *