تایوان از جنگنده‌های اف-۱۶ پیشرفته رونمایی کرد

رئیس جمهوری تایوان روز (پنج‌شنبه) همزمان با رونمایی از نخستین اسکادران جنگنده‌های اف-۱۶ که با کمک امریکا برای تقویت قدرت دفاعی این جزیره در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان تایپه و پکن ارتقا یافته‌اند، همکاری نظامی با واشنگتن را تحسین کرد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از خبرگزاری رویترز، مانورهای نظامی مکر چین و امریکا در این منطقه نگرانی‌هایی را در رابطه با وقوع یک درگیری ناشی از بحران بر سر تایوان به وجود آورده است؛ جزیره‌ای که پکن ادعای مالکیت بر آن را دارد.

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان در مراسمی در یک پایگاه هوایی در شهر “چیایی” که به منظور رونمایی از نخستین اسکادران جنگنده‌های پیشرفته اف- ۱۶ موسوم به “اف-۱۶وی” برگزار شده بود، گفت: این پروژه تعهد قاطعانه شراکت تایوان امریکا را نشان می‌دهد.

وی افزود: من باور دارم مادامی که به ارزش‌های دموکراسی و آزادی احترام بگذاریم و از آنها پیروی کنیم، کشورهای هم فکر بیشتری در کنار ما خواهند ایستاد.

امریکا هیچ روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد؛ اما اصلی‌ترین حامی بین‌المللی و تامین کننده تسلیحاتی این جزیره محسوب می‌شود که همین امر خشم پکن را برانگیخته است.

ارتقاء جنگنده‌های اف-۱۶ به ارزش ۳.۹۶ میلیارد دالر توسط کمپنی لاکهید مارتین و شرکت توسعه صنعتی هوافضای تایوان صورت گرفته و تازه‌ترین نمونه از همکاری نظامی میان واشنگتن و تایپه محسوب می‌شود.

تایوان ۱۴۱ فروند جنگنده اف-۱۶ ای/بی را به جنگنده‌های اف-۱۶وی تغییر داده که ۶۴ مورد از آنها در حال حاضر ارتقا یافته‌اند و ۶۶ جنگنده اف-۱۶وی جدید دیگر نیز سفارش داده است که دارای تسلیحات و سیستم‌های راداری جدید برای رویارویی بهتر با نیروی هوایی چین از جمله جنگنده‌های رادارگریز جی-۲۰ هستند.

جنگنده‌های اف-۱۶وی می‌توانند موشک‌های هوا به هوای پیشرفته اِی آی ام-۹ سایدوایندر کمپانی ریتیون را حمل کنند.

رئیس جمهوری تایوان گفت: از آنجایی که جنگنده‌های اف-۱۶وی بیشتری وارد نیروی هوایی شده‌اند، قدرت دفاعی تایوان قوی‌تر از قبل می‌شود.

نیروی هوایی تایوان کاملا آموزش دیده است؛ اما در مقایسه با نیروی هوایی چین ضعیف دیده می‌شود.

امریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی با فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ارزش ۸ میلیارد دلار به تایوان موافقت کرد؛ توافقی که تعداد جنگنده‌های اف-۱۶ این جزیره را به بیش از ۲۰۰ فروند می‌رساند که بزرگترین ناوگان جنگنده‌های اف-۱۶ در آسیا محسوب می‌شود.

این در حالی است که چین تحریم‌هایی را علیه کمپانی لاکهید مارتین به خاطر فروش تسلیحات به تایوان اعلام کرده است.

روابط چین و تایوان در یک سال اخیر به شدت تیره شده است. امریکا بارها از تایوان حمایت کرده است.

رییس جمهور چین در دیدار مجازی دو روز قبل با بایدن رییس جمهوری آمریکا در مورد حمایت امریکا از تایوان هشدار داده است.

چین تایوان را بخش از خاک خود می‌داند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *