رییس جمهوری تایوان از پیامد سقوط این کشور بدست چین هشدار داد

پس از افزایش فشارهای نظامی چین به تایوان، تسای‌ اینگ‌ون؛ رییس جمهوری این کشور از پیامد سقوط آن به دست چین هشدار داده و گفته است که سقوط تایوان برای صلح و دمکراسی در آسیا پیامد فاجعه باری خواهد داشت.
رییس جمهوری تایوان، در مقاله‌ای در Foreign Affairs گفته است که تایوان به دنبال رویارویی نظامی با چین نیست، اما برای دفاع از خود هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد.

این در حالی‌ است که در چند روز گذشته، نزدیک به ۱۵۰ جنگنده چینی در منطقه موسوم به حوزه شناسایی پدافند هوایی (ADIZ) تایوان پرواز کردند.

تایوان بیش از یک سال است که از ماموریت‌های مکرر نیروی هوایی چین در نزدیکی این جزیره شکایت می‌کند.

پکن اما، افزایش تنش را ناشی از حضور کشتی‌های جنگی امریکا و متحدانش در منطقه دانسته است. با این حال هفته گذشته وزارت دفاع تایوان هشدار داده بود که نیروهای مسلح چین امکان فلج کردن سیستم دفاعی تایوان را دارند و تاکید کرده بود که تهدید از طرف چین در حال افزایش است.

در آخرین تحولات، تایوان از پکن خواسته است تا اقدامات تحریک‌آمیز غیرمسئولانه را متوقف کند.

دوشنبه چهارمین روزی بود که هواپیماهای چین به طور متوالی حریم هوایی تایوان را نقض ‌کردند. برخی از این هواپیماها، بمب‌افکن‌هایی با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای به شمار می‌آیند.

برخی از تحلیلگران می‌گویند این پروازها در واقع پیام از سوی چین در آستانه روز ملی تایوان به این کشور است.

چین، تایوان را یک ولایت جدا شده خود تلقی می‌کند اما تایوان، که دارای نظام سیاسی دموکراتیک است، خود را یک کشور مستقل می‌داند.

چین و تایوان پس از پایان جنگ‌های داخلی چین، در سال ۱۹۴۹ دارای دولت‌های جداگانه هستند. پکن برای مدت طولانی تلاش کرده تا فعالیت‌های بین‌المللی تایوان را محدود کند و هر دو برای نفوذ در منطقه اقیانوس آرام با هم رقابت می‌کنند.

در سال‌های اخیر تنش به دو کشور افزایش یافته و چین هم گفته است که امکان استفاده از گزینه نظامی برای بازپس گیری این جزیره وجود دارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *