رهبر طالبان به مردم: از حکومت جدید حمایت کنید

ملا هبت‌الله آخند‌زاده؛ رهبر تحریک طالبان در پیامی گفته‌است که افغانستان خانه مشترک تمام مردم است و برای ساختن افغانستان، مردم باید از دولت موقت حمایت کنند.

ملا هبت الله آخندزاده؛ رهبر طالبان در تازه‌ترین پیام خود پس از اعلام کابینه دولت موقت آن گروه، گفته‌است که به زودی کار دولت موقت آغاز می‌شود و این حکومت در جهت اجرای احکام اسلامی و قوانین شرعی، تامین منافع ملی، امنیت و رفاه کشور به خوبی کار خواهد کرد.

او افزوده‌است که امور حکومت‌داری با توجه به قوانین شرعی تنظیم خواهد شد. به گفته او، طالبان خواستار یک افغانستان مرفه و آرام است.

این در حالی است که طالبان به تازگی یک اداره حکومتی جدید را اعلام کرده‌‌اند که در راس آن محمد حسن آخوند قرار دارد و تمامی اعضای آن را طالبان و متحدان آن گروه تشکیل می‌دهند.

بر بنیاد اعلام ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان، محمد حسن آخوند به عنوان «رییس‌الوزرا»، عبدالغنی برادر به عنوان معاون اول و عبدالسلام حنفی به عنوان معاون دوم وی تعیین شده‌اند.

ترکیب کابینه طالبان، واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته‌است. از جمله رحمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی گفته‌است که کابینه طالبان، شبیه مدرسه حقانیه پاکستان است.

گزارش‌هایی وجود دارد که کابینه طالبان قرار است روز شنبه، 20 سنبله/ 11 سپتامر مراسم تحلیف برگزار کند. روزی که مصادف با حملات القاعده بر مرکز تجارت جهانی در امریکا در سال 2001 می‌باشد.

گفته شده‌است ملا عبدالغنی برادر که معاون نخست‌وزیر انتخاب شده، قرار است برای دعوت شماری از کشورها در این مراسم به قطر سفر کند.

این در حالی است که اکثر چهره های سیاسی داخلی به ترکیب کابینه طالبان، واکنش منفی نشان داده و آن را برخلاف وعده رهبران آن گروه خوانده که گفته بودند حکومت همه شمول تشکیل می دهند.

طالبان اما گفته اند که این تشکیلات، موقتی است و برای رسیدگی به امور فوری حکومت داری تشکیل شده؛ آنها اما هیچ محدودیت زمانی برای فعالیت این اداره مشخص نکرده اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *