طالبان: در مذاکرات با خلیل‌زاد پیشرفت خوبی داشتیم

وزرات خارجه طالبان در واکنش به کناره‌گیری زلمی‌ خلیلزاد از سمت نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که در مذاکرات با هر دو دولت ایالات متحده تحت رهبری خلیلزاد پیشرفت «خوب داشته‌ایم».
عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه دولت طالبان امروز (سه‌شنبه، ۲۷ میزان) در توییتی نوشته که «امید است روابط با فرستاده جدید؛ توماس وِست، به خوبی پیش برود و با اجرای کامل توافق دوحه روابط دو دولت به حالت عادی بازگردد».

پس از آنکه زلمی خلیلزاد اعلام کرد که از سمت‌اش استعفا کرده، آنتونی بلینکن؛ وزیر امور خارجه‌ امریکا گفت که توماس وِست به‌جای زلمی خلیلزاد به‌حیث نماینده ویژه امریکا در امور‌ افغانستان تعیین شده است.

توماس وِست پیش از این معاون خلیلزاد بود.

خلیلزاد یک سیاست‌مدار افغان‌تبار امریکایی است که سال‌هاست درگیر مسایل افغانستان بوده و در سال‌های اخیر به عنوان نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان هدایت گفتگوها با طالبان را برعهده داشت. او از بازیگران اصلی در سیاست امریکا در قبال افغانستان در دوره قدرت جمهوری‌خواهان محسوب می‌شود. با هدایت گفتگوهای صلح در چندین دوره از سوی او، توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه امضا شد.

خلیلزاد گفته که گفتگوی بین‌افغانی با تلاش فراوان فراهم شد؛ اما افغان‌ها نتوانستند از این فرصت استفاده کنند. او همچنین تاکید کرده که پیروزی طالبان فصل آخر نیست؛ اما مقامات امریکایی و نظام پیشین، مذاکرات و توافقنامه‌ای را که خلیلزاد با طالبان امضا کرد عامل فروپاشی دولت و ارتش افغانستان می‌دانند.

استعفای او با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده‌است و بسیاری از چهره‌های سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی از کارکرد او انتقاد کرده و او را یک مهره امریکا با ذهنیت قومی خوانده‌اند که افغانستان را با این نگرش با فاجعه‌ای غیرقابل جبران روبه‌رو کرده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *