استرالیا عامل انتشار اسناد جنایات جنگی در افغانستان را محاکمه می‌کند

به گزارش کابل۲۴ به نقل از پرس‌تی‌وی، دیوید مک براید، قرار است روز (دوشنبه، ۲۲عقرب)،  به‌دلیل نقض قانون دفاع و افشای غیرمجاز اطلاعات جنایات جنگی نیروهای استرالیا در افغانستان در دادگاه عالی «کانبرا» حاضر شود.

مک براید متهم به افشای اطلاعات محرمانه دفاعی به سه خبرنگار ارشد در «ای‌بی‌سی» و روزنامه‌های «فیرفکس مدیا» است.

در صورت اثبات اتهام‌ها به مک براید، احتمالاً او با حبس ابد روبه‌رو شود.

بر اساس این گزارش، حمله هفته گذشته نیروهای پولیس به دفتر مرکزی شبکه ای بی سی در شهر سیدنی و جست وجو برای یافتن دو خبرنگار و یکی از مسؤولان ارشد این شبکه ملی به علت انتشار گزارش‌های محرمانه در سال ۲۰۱۷ توسط این شبکه در مورد کشتار نیروهای ویژه نظامی استرالیایی در افغانستان بر اساس اسناد امنیتی موسوم به “فایل افغانستان” انجام شده است.

مک براید به پنج اتهام از جمله افشای غیرمجاز اطلاعات، دزدی اموال مشترک‌المنافع و نقض قانون دفاع اعتراف کرده است.

در سال ۲۰۲۰، تحقیقات نظامی استرالیا نیز تایید کرد که نیروهای این کشور بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ دست‌کم ۳۹ غیرنظامی از جمله کودکان و زندانیان را در افغانستان تیرباران کرده‌اند.

دولت استرالیا تلاش کرده بود تا افشاگران را از ابراز نظر در مورد ارتکاب جنایات صورت گرفته از سوی نظامیان این کشور در افغانستان، باز دارد.

استرالیا از جمله عضو ناتو است که نظامیان آن در کنار سایر اعضای این پیمان در سال ۲۰۰۱ به‌هدف مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شده‌اند.

این در حالی است شماری از نیروهای ویژه بریتانیایی هم به قتل عمد ده‌ها غیرنظامیان در جریان ماموریت‌شان در افغانستان متهم هستند.

این چندمین موردی است از اعلام نقض حقوق بشر و ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای نظامی استرالیایی در افغانستان که طی سال‌های اخیر برجسته می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.